REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Renowacja Młyna Maria we Wrocławiu.To wielkie wyzwanie!

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 14 wrz 2018 11:53
Renowacja Młyna Maria we Wrocławiu.To wielkie wyzwanie!
Fot. Stanisław Zajączkowski
Renowacja Młyna Maria we Wrocławiu.To wielkie wyzwanie!
Renowacja Młyna Maria we Wrocławiu.To wielkie wyzwanie!
Renowacja Młyna Maria we Wrocławiu.To wielkie wyzwanie!
Renowacja Młyna Maria we Wrocławiu.To wielkie wyzwanie!
Renowacja Młyna Maria we Wrocławiu.To wielkie wyzwanie!

Trwają prace przygotowawcze do renowacji Młyna Maria we Wrocławiu. Prowadzone są one dwutorowo – rozbiórka wtórnych i zniszczonych elementów oraz remont zabytkowych kanałów młyńskich.

REKLAMA

W ostatnim czasie w Młynie Maria rozebrano zniszczone elementy, które nie przedstawiały wartości historycznej - betonowy garaż, parterową przybudówkę, kotłownię oraz część łącznika frontowego. Pomimo, że łącznik jest powojenny - oryginalny był znacznie wyższy i został zniszczony w czasie oblężenia Wrocławia w 1945 roku - konserwator nakazał zachowanie fragmentu jego frontowej elewacji. W tym celu została zbudowana kosztowna i skomplikowana w montażu konstrukcja wsporcza.

Zdemontowano i zabezpieczono elementy, które przedstawiają wartość historyczną, jak np. balkony ze zdobionymi żeliwnymi wspornikami czy napis Młyn Maria. Wszystkie elementy skatalogowano. Zostaną one poddane renowacji i w odpowiednim czasie wrócą do budynku.

Usuwane są też ścianki i elementy, które prowizorycznie wbudowano w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Po zakończeniu młyńskiej działalność, budynek był adaptowany i wykorzystywany między innymi jako technikum spożywcze, hostel, biura, ale też mieszkania komunalne i komis AGD. Przez ostatnie 15-20 lat, budynek w dużej części był plądrowany i niezabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych.

W ramach rewitalizacji wzmocniona zostanie konstrukcja Młyna Maria, tak aby budynek wytrzymał kolejne 500 lat. Inwestor zlecił wykonanie podbicia fundamentów specjalistycznej firma Keller. Jest to ogromne przedsięwzięcie inżynieryjne, niestosowane w popularnym budownictwie mieszkaniowym, a firma Keller to światowy lider w wykonywaniu tego typu zadań.

Interdyscyplinarna współpraca

Remont kanałów młyńskich wymaga interdyscyplinarnej współpracy na wielu polach. Między innymi konieczne było zaangażowanie specjalistycznej ekipy nurków. Trudne warunki, ograniczony dostęp, i słaba widoczność pod wodą wykluczyły możliwość mechanizacji prac. Wiele czynności nurkowie wykonują ręcznie, spędzając godziny w zimnej wodzie, której widoczność rzadko przekracza 40cm. Podczas remontu kanałów stosowane są zaawansowane techniki i technologie takie jak specjalistyczny beton przeznaczonego do betonowań podwodnych.

W trakcie ręcznego usuwania gruzu z dna kanału, ekipa nurków natrafiła na metalowe elementy konstrukcyjne i fragmenty łańcuchów, które zostały zabezpieczone przez archeologów.

Projekt pełen wyzwań

Renowacja Młyna Maria to bardzo duże wyzwanie. Wymaga ogromnej precyzji i fachowej wiedzy. Budynki stoją nad rzeką przez co utrudniony jest dostęp sprzętu mechanicznego i znaczna część prac
jest wykonywana ręcznie. Całość odbywa się pod nadzorem archeologa i Konserwatora Zabytków. . Popularna lokalizacja sprawia, że również musimy zadbać o bezpieczeństwo przechodniów.
Trudu tego zadania podjął się doświadczony zespół wykonawców. Budynek po latach zaniedbań i niszczenia zostanie odrestaurowany, a jego walory kulturowe i historyczne zachowane. Będzie też spełniał dzisiejsze wymogi bezpieczeństwa, a jego funkcjonalność dostosowana będzie do oczekiwań przyszłych mieszkańców.

Renowacje historycznych budynków nie zakładają ich odtworzenia w formie sprzed lat. Zmieniany jest sposób wykorzystania budynku i jego standard a użyte materiały i technologie są teraźniejsze i zgodne z przepisami budowlanym. Budynek jest dostosowywany do współczesnych potrzeb, przy zachowaniu jego najważniejszych walorów historycznych i kulturowych. Wpisuje się to w światowy trend renowacji budynków z historią, który możemy obserwować na zachodzie i coraz częściej w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie