Rewitalizacja centrum Łodzi z gigantycznym dofinansowaniemPAP - 27-10-2017 15:06


Marszałek województwa łódzkiego przekazał prezydent Łodzi, Hannie Zdanowskiej ostatnią - ósmą umowę na dofinansowanie rewitalizacji obszarowej w centrum miasta. Projekt zakłada m.in. odnowienie 145 budynków i 20 ulic. Wartość ośmiu umów to prawie 1 mld zł.

- Łódź jest największym beneficjentem programu rewitalizacji w regionie. Trafi do niej łącznie 120 mln euro na projekty rewitalizacyjne, w tym osiem obszarowych i dwa indywidualne. Ogółem na rewitalizację w Łódzkiem przeznaczonych zostanie 178 mln euro i jest to największa kwota w Polsce wynegocjowana na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - podkreślił marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień na konferencji w piątek, podczas której przekazał prezydent Łodzi Hannie Zdanowskiej ostatnią - ósmą - umowę na dofinansowanie rewitalizacji obszarowej miasta.

Dzięki dofinansowaniu możliwe stanie się zrealizowanie kilkuset inwestycji w centrum Łodzi o łącznej wartości niespełna 1 mld zł, przy czym udział własny miasta wynosi ok. 400 mln zł. Odnowionych zostanie 145 budynków, w których powstanie prawie 1 tys. mieszkań, w tym 23 chronione, a także lokale użytkowe, biura i pracownie artystyczne.

Przebudowę przejdzie 20 ulic, na których planuje się posadzenie 1,7 tys. drzew. W rewitalizowanych kwartałach tworzone będą m.in. nowe ciągi komunikacyjne; powstanie siedem ulic przeznaczonych przede wszystkim dla pieszych. Nowy - pełen zieleni i przyjazny mieszkańcom - wygląd zyskają pl. Wolności, pasaż Schillera, plac Komuny Paryskiej, pasaż Majewskiego i Rynek Starego Miasta.

- Przy okazji rewitalizacji mamy szansę nie tylko na odnowę tkanki miejskiej, ale też tkanki społecznej. Na tym obszarze będą powstawać centra obywatelskie, świetlice środowiskowe, biblioteki, centra dla seniorów, mieszkania dla młodych ludzi opuszczających domy dziecka czy rodzin tworzących rodzinne domy dziecka. Dzięki takiemu podejściu do rewitalizacji otrzymamy efekt, o jakim wszyscy marzymy - odrodzenie społeczne w centralnej części miasta, traktowanej często jako enklawa biedy i wykluczenia - zaznaczyła prezydent Zdanowska.

Prezydent wyjaśniła, że przetargi na prace związane z programem rewitalizacji obszarowej - obejmującej osiem kwartałów Łodzi - były rozstrzygane już od lutego br. - Wszystkie umowy są w systemie "zaprojektuj i wybuduj", czyli firmy wyłonione w trakcie przetargów przygotowują projekty wykonawcze według przygotowanej wcześniej przez nas koncepcji. Myślę, że rusztowania na budynkach i inwestycje na ul. Tuwima, Traugutta i Gdańskiej zobaczymy w połowie przyszłego roku - dodała.

Według Zdanowskiej do tej pory miasto Łódź podpisało umowy na dofinansowanie m.in. transportu niskoemisyjnego, odnowy obiektów kultury, termomodernizacji szkół i inne projekty rewitalizacyjne z wyłączeniem programu rewitalizacji obszarowej - za ponad 3 mld zł. Aspiracje miasta w obecnej perspektywie unijnej - zdaniem prezydent Łodzi - to wykonanie inwestycji za ponad 4 mld zł i pozyskanie 2,5 do 3 mld zł środków UE.

W czasie spotkania w piątek marszałek Stępień przypomniał, że beneficjentami funduszy UE na rewitalizację są także mniejsze miasta regionu, m.in. Piotrków Trybunalski, gmina Poddębice, Rawa Mazowiecka, Kutno i gmina Parzęczew - przeznaczono na nie łącznie 38 mln zł. Jak zaznaczył, w żadnej z tych miejscowości proces odnowy tkanki miejskiej nie będzie prowadzony na tak wielką skalę jak w Łodzi. (PAP)