×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rewitalizacja dawnej cukrowni w Żninie. Przyglądamy się projektowi nominowanemu do EU Mies Award 2022

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • Opublikowano: 07 gru 2021 13:10
  • Zaktualizowano: 07 gru 2021 13:40
Rewitalizacja dawnej cukrowni w Żninie. Przyglądamy się projektowi nominowanemu do EU Mies Award 2022
Cukrownia Żnin: rewitalizacja dawnej cukrowni w Żninie. Projekt: arch. Marek Bulak, Bulak Projekt architekt główny), arch. Piotr Grochowski (architekt Grupy Arche). fot. Oni Studio

Cukrownia Żnin jako fabryka cukru funkcjonowała jeszcze do 2004 roku. Budynek powstały w 1894 roku przeszedł metamorfozę, za której projektem stoi Marek Bulak z Bulak Projekt (jako architekt główny) i architekt Grupy Arche, Piotr Grochowski. Teraz na poprzemysłowym terenie funkcjonuje hotel z centrum konferencyjnym i częścią rozrywkową. A to nie koniec planów inwestycyjnych!

REKLAMA

  • W zrewitalizowanym budynku dawnej Cukrowni w Żninie powstał hotel z centrum konferencyjnym i częścią rozrywkową.
  • Za projektem stoi, jako architekt główny, Marek Bulak z Bulak Projekt oraz architekt Grupy Arche, Piotr Grochowski. Inwestorem jest Grupa Arche.
  • W skład inwestycji Cukrowni Żnin Park Industrialny docelowo wejść mają centrum rehabilitacji, klinika medyczna, Muzeum Cukrownictwa, Muzeum Optymizmu, park handlowy, osiedle mieszkaniowe, biura i kino.
  • Projekt jest nominowany do nagrody imienia Miesa Van der Rohe, EU Mies Award 2022.

Powstały w 1894 roku budynek dawnej cukrowni w Żninie przeszedł rewitalizację zakończoną w 2020 roku. Funkcja budynku wymagała, aby w dawnych latach fabryka zlokalizowana została nad wodą – cechę tę wykorzystał inwestor, Grupa Arche, który postanowił w obiekcie urządzić miejsce docelowe wyjazdów wypoczynkowych i służbowych.

W ponad stuletnim poprzemysłowym kompleksie powstały dwa hotele, przestrzenie do organizacji konferencji, lokale gastronomiczne, kręgielnia i aquapark, którego wnętrza zaprojektowała pracownia MIXD. W projekt zaangażowane były również pracownie Less is Core oraz Mili Młodzi Ludzie.

Miejsce z oryginalnym charakterem

Cukrownia Żnin to projekt rewitalizacyjny – nie tylko zapomnianej fabryki, ale również całego miasta Żnin, do którego docelowo ma wprowadzić nowe życie, wraz z licznymi funkcjami rozrywkowymi, mieszkalnymi etc. Co istotne, dokonana przez pracownię Bulak Projekt pod wodzą Marka Bulaka i Piotra Grochowskiego z Grupy Arche metamorfoza istniejącego obiektu nie była jego gruntowną przebudową, a adaptacją istniejącej architektury na nowe cele. Dzięki temu udało się zachować jak najwięcej z oryginalnego budynku.

Cukrownia Żnin to złożony projekt wymagający od architekta uszanowania wartości historycznej obiektu i jego tożsamości, ukształtowanej przez pokolenia go użytkujące, które zarówno pozostawiły swój ślad na samej strukturze budynku, jak i wpłynęły na jego różnorodną estetykę.

Architekci postanowili przekuć te elementy wiekowej bryły w punkt wyjściowy swojego projektu, czyniąc jego głównym atutem złożoność struktury budynku, nacisk kładąc na wyeksponowanie takich elementów, jak obecne faktury czy kolorystyka. Również zastane w obiekcie artefakty i ślady działalności człowieka nie zostały zatarte czy usunięte – a wręcz przeciwnie, podkreślone w projekcie.

Pozostawiając oryginalną architekturę budynku w możliwie jak najbardziej nienaruszonym stanie, autorzy projektu dodali tylko to, co niezbędne do osiągnięcia założeń projektowych i funkcjonalnych. Tym samym nowe konstrukcje pojawiały się tylko tam, gdzie były konieczne, przy czym często pełnią rolę wsparcia istniejących konstrukcji.

Największym wyzwaniem było dokonanie metamorfozy poindustrialnego terenu na przestrzeń turystyczną. Wymagało to od architektów wykorzystania każdego, nawet najmniejszego elementu przemysłowego kompleksu. I tak, w głównym budynku starej cukrowni urządzono hotel, a przestrzenie komercyjne znalazły się w budynkach po magazynach, z kolei w parowozowni powstały klub i restauracja.

Nacisk na ekologię

Projektowi towarzyszyła troska o środowisko naturalne. Na każdym etapie jego realizacji nacisk był kładziony na kwestie ekologii - od wyboru materiałów budowlanych, efektywność energetyczną zastosowanych rozwiązań czy gospodarkę odpadami budowlanymi.

Kwestie zużycia wody i środków chemicznych były brane pod uwagę podczas wyboru metody czyszczenia elewacji historycznych budynków i ich konserwacji. Ze względu na aspekt środowiskowy zdecydowano się na delikatne oczyszczanie fasad z największych zabrudzeń i zabezpieczenie kluczowych elementów konstrukcji przed uszkodzeniem.

Przyszłość Cukrowni Żnin

W obecnej Cukrowni Żnin działają już teraz dwa hotele, aquapark, spa, kręgielnia, klub, restauracja… A to nie koniec planów dotyczących inwestycji! W skład inwestycji Cukrowni Żnin Park Industrialny wejść mają centrum rehabilitacji, klinika medyczna, Muzeum Cukrownictwa, Muzeum Optymizmu, park handlowy, a nawet osiedle mieszkaniowe, biura i kino!

Cukrownia Żnin już zwróciła uwagę na arenie międzynarodowej. Obiekt znalazł się wśród obiektów nominowanych do nagrody imienia Miesa Van der Rohe, będącej najważniejszą nagrodą w dziedzinie architektury w Europie, równie prestiżową, co filmowe Oskary.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie