Kamienica przy ul. Włókienniczej 11 w Łodzi to jeden z ważniejszych zabytków miasta. Była to rezydencja Hilarego Majewskiego, która skrywa wiele konserwatorskich perełek.
Ulica Włókiennicza to priorytetowy kwartał rewitalizacji nr 1. Najmniejszy z ośmiu, ale z największą liczbą inwestycji i bardzo trudny. Przez lata dawna ul. Kamienna popadała w ruinę, teraz - dzięki rewitalizacji – zostanie przywrócona łodzianom. Jednym z ważniejszych zabytków przy ul. Włókienniczej jest rezydencja Hilarego Majewskiego. Wykonawcą remontu tej kamienicy jest firma Vik-Bud.
- To będzie wyjątkowa i ciekawa realizacja. W tej chwili w mieszkaniu Hilarego Majewskiego oraz pozostałych pomieszczeniach kamienicy prowadzone są prace odkrywkowe i konserwatorskie. Jednocześnie trwają prace projektowe, które powinny zakończyć się w marcu 2019 r. Remont tego wyjątkowego zabytku zakończy się w 2020 roku - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.
Dom ten pełnił dotychczas funkcję mieszkaniową. Wnętrza pojedynczych mieszkań zostały podzielone na kilka mniejszych, z dużych pokoi wyodrębniano ścianami działowymi kuchnie i łazienki, ściany wielokrotnie przemalowywano. - Cieszę się, że mogę pracować przy rewitalizacji tego obiektu. Jest on bardzo bogaty w historyczną tkankę, choć na pierwszy rzut oka wygląda na zdewastowany. Zachowało się tutaj bardzo wiele historycznych elementów. W wielu pomieszczeniach przetrwały bardzo bogate sztukaterie z polichromiami i złoceniami. Przetrwały też boazerie z dekoracjami oraz w niektórych miejscach szczątki tapet – mówi Anna Połomka, konserwator zabytków.
Dom Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej 11 został wzniesiony w latach 1883-1886 w stylu neorenesansowym. Pierwotnie do kamienicy H. Majewski miał dobudować jeszcze jeden budynek – od strony zachodniej, i z tego względu pozostał wolny plac pomiędzy nieruchomościami przy ul. Włókienniczej 11 i Włókienniczej 9. Będzie tędy przebiegał ciąg pieszo-jezdny – początek pasażu Majewskiego łączącego ul. Włókienniczą i ul. Jaracza zaplanowany w ramach rewitalizacji obszarowej.
- Łódź jest największym beneficjentem środków unijnych w ramach regionalnego programu operacyjnego, który dotyczy rewitalizacji. Liczę, że marszałek województwa ogłosi w 2019 roku nowy konkurs i będziemy mogli aplikować o kolejne środki - mówi Joanna Skrzydlewska, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji UMŁ.
Projektant, właściciel Autorska Pracownia Architektoniczna – Jacek Bułat
Założyciel BXBstudio
Właściciel, Główny projektant MAU - Mycielski Architecture & Urbanism
Główny Projektant V-ce Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
Główny Projektant Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
współzałożyciel OP Architekten