REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Rewitalizacja w Kaliszu przesunięta w czasie

  • Autor: PAP
  • 21 mar 2018 13:41
Rewitalizacja w Kaliszu przesunięta w czasie
Kalisz, fot. pixabay

Zaplanowana na maj rewitalizacja Głównego Rynku rozpocznie się z opóźnieniem - poinformował kupców w środę prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński. Wcześniej kilkudziesięciu właścicieli punktów gastronomicznych i sklepów z centrum Kalisza wystosowało do władz miasta prośbę o przesunięcie prac.

REKLAMA

Podczas środowego spotkania w kaliskim rauszu kupcy sprzeciwili się planowanemu terminowi rewitalizacji. Podkreślili, że okres letni to dla nich najlepszy czas, ponieważ wtedy zarabiają na cały rok funkcjonowania swoich biznesów. Dlatego zawnioskowali o przesunięcie terminu rewitalizacji na początek września.

Prezydent Grzegorz Sapiński przychylił się do prośby kupców. "Pojawiły się zarzuty, że chcę zrobić Główny Rynek w roku wyborczym, a to nie jest prawda. Inwestycję rozpoczniemy we wrześniu z terminem jej zakończenia na 2019 rok. Jednak, jeśli okaże się, że będzie sroga zima, to inwestycja opóźni się i może okazać się, że nie skończymy jej w maju, tylko w lipcu. Wtedy kupcy muszą liczyć się z tym, że sezon zaczną dużo później" - powiedział prezydent Sapiński.

Miasto ogłosiło już przetarg na rewitalizację Głównego Rynku. Choć zapowiedziano, że oferty można składać do 27 marca, termin się zmieni.

"Musimy przesunąć termin składania ofert i zmienić również termin wykonania, żeby wszyscy z przedsiębiorców, którzy chcą przystąpić do przetargu, również mogli się do tego przygotować" - poinformował prezydent Sapiński.

Jak wyjaśniła PAP wiceprezydent Barbara Gmerek, przedmiotem zamówienia są roboty budowlane polegające na wymianie nawierzchni płyty Głównego Rynku, wykonaniu przyłączy instalacji sanitarnych i elektrycznych, przebudowie kiosków handlowych oraz montażu elementów małej architektury. Zostanie też rozbudowana sieć oświetlenia i zasilenia terenu wraz z montażem lamp i latarni, pojawią się iluminacje świetlne oraz podświetlenie architektury. Prace obejmą także przebudowę istniejącego klombu i budowę fontanny posadzkowej.

Na konserwację i ekspozycję zabytkowego zbiornika wody Kalisz otrzyma 0,5 mln zł rządowego wsparcia. O pieniądze na ten cel zabiegali parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości z Kalisza. Zgłoszona przez nich poprawka do budżetu państwa na 2018 rok została zaakceptowana.

Na Głównym Rynku zostanie zamontowany hotspot, który umożliwi bezpłatne korzystanie z internetu. Będzie też możliwość podładowania telefonu. Staną nowe pawilony dla kwiaciarek oraz regał biblioteczny, w którym będzie można wymieniać się książkami. Z tyłu ratusza zostanie uwidoczniony pod szkłem wykop archeologiczny, pokazujący warstwy bruku, jakie zachowały się w kolejnych latach w tej części rynku. Odnowiona zostanie też zabytkowa pompa wodna z tyłu budynku ratusza. W budżecie miasta na ten cel zaplanowano 9 mln zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie