REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rewitalizacja zabytkowego pałacu w Andrychowie ruszy wiosną

  • Autor: PAP
  • 03 sty 2022 10:30
Rewitalizacja zabytkowego pałacu w Andrychowie ruszy wiosną
Wiosną ruszą prace przy rewitalizacji zabytkowego pałacu Bobrowskich w Andrychowie. fot. Shutterstock

Wiosną ruszą prace przy rewitalizacji zabytkowego pałacu Bobrowskich w Andrychowie.

REKLAMA

  • Wiosną rozpoczną się prace przy renowacji zabytkowego pałacu Bobrowskich w centrum Andrychowa - powiedział PAP burmistrz Tomasz Żak.
  • W zabytku siedzibę znajdą muzeum, sale wystawowe i koncertowe, a także organizacje pozarządowe.
  • Prace mają potrwać do końca 2023 r.

"Przeprowadzone już zostały badania geologiczne. (…) Wszelkie dokumenty trafiły do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Teraz czekamy na pozwolenie na budowę. Powinno ono być do marca. Zaraz potem rozpoczną się prace" - powiedział burmistrz Żak.

Samorządowiec wyraził nadzieję, że prace zostaną zrealizowane w terminie, który widnieje w umowie. Upływa on z końcem 2023 r.

Tomasz Żak przypomniał, że firma, która wygrała przetarg, otrzyma za całość - projekt i prace budowlane - 19,4 mln zł. Magistrat na renowację pałacu pozyskał 13,1 mln zł z funduszy UE.

Po zakończeniu rewitalizacji w pałacu siedzibę znajdą m.in. muzeum, sale wystawowe i koncertowe, a także organizacje pozarządowe.

Klasycystyczny pałac w Andrychowie został wybudowany przez rodzinę Bobrowskich w XIX w. na bazie starszej budowli wzniesionej przez wcześniejszych właścicieli - Ankwiczów. Parterowa, murowana rezydencja powstała na planie podkowy. Został znacjonalizowany w PRL. Należał później do gminy Andrychów, która umieściła w nim m.in. izbę regionalną. W 2011 r. wrócił do prawowitych właścicieli. W 2020 r. samorząd go odkupił za 4,25 mln zł. Transakcja objęła także działki znajdujące się na terenie miasta. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ skr/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie