Rok funkcjonowania Parku Kulturowego na Krupówkach. Nastąpiły duże zmianyPAP - 20-07-2017 10:30


W lipcu minął rok funkcjonowania Parku Kulturowego w obrębie zakopiańskich Krupówek, którego celem jest zmiana wizerunku słynnego deptaka. Władze miasta oceniają, że zaszło sporo pozytywnych zmian, ale wciąż jest wiele do zrobienia.

"Funkcjonowanie Parku Kulturowego oceniamy dobrze, widać wiele zmian. Z dnia na dzień znikają kolejne reklamy, odsłaniając tradycyjne kamienice, które do tej pory były zakryte reklamami lub obcymi elementami zakłócającymi harmonię architektoniczną. Ale mamy jeszcze wiele do zrobienia. Trudno w jeden rok zmienić wszystko, co powstało przez ostatnie kilkadziesiąt lat" - ocenił Tomasz Filar, koordynator zespołu ds. wprowadzenia uchwały o utworzeniu Parku Kulturowego ulicy Krupówki.

Władze Zakopanego od lat nie mogły poradzić sobie z psującym wizerunek miasta nieładem na Krupówkach. Psuły go głównie krzykliwe reklamy, niejednokrotnie rozciągnięte na całych fasadach oraz handel uliczny i nękający turystów przebierańcy proponujący fotografię za opłatą.

Według uchwały o Parku Kulturowym zakazany został handel na prowizorycznych straganach, a także tzw. sprzedaż "z ręki". Zakazano także wieszania wielkogabarytowych reklam i szyldów na elewacjach. Z deptaka faktycznie udało się usunąć większość zasłaniających kamienice reklam oraz w większości uporządkowano handel straganowy. W okresie nasilonego ruchu turystycznego, wciąż pojawiają się nielegalni handlarze.

"Niestety, część właścicieli budynków przy Krupówkach i handlarzy wciąż nie respektuje prawa. Nie dostosowują się do kierowanych pod ich adresem pism i nie przeszkadza im to, że ich budynki lub stoiska szpecą Zakopane, nie przystając do sąsiednich już dostosowanych, estetyką i dobrym gustem" - zauważył Filar.

Zakopiańska Straż Miejska w dalszym ciągu prowadzi intensywne kontrole. Strażnicy wystawili do tej pory 125 mandatów łamiącym przepisy o Parku Kulturowym, oraz dwukrotnie zarekwirowali towar nielegalnym handlarzom.

Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami park kulturowy to określony obszar powoływany w celu ochrony krajobrazu kulturowego oraz zachowania wyróżniających się krajobrazowo terenów z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej.

Parki kulturowe funkcjonują już w kilkunastu miastach w Polsce. W Krakowie przepisy o parku kulturowym obowiązują od końca 2011 r. Dzięki temu starówka zmieniła swój wygląd, m.in. zniknęły reklamy szpecące kamienice.