×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rosjanie planują kolonię na Księżycu

  • Autor: Ria Novosti, Izwiestia
  • 13 maj 2014 16:10
Rosjanie planują kolonię na Księżycu
fot. Fotolia

Jak donosi agencja prasowa Ria Novosti, Rosja opracowała kierunki programu kosmicznego. Patrzy w stronię Księżyca. Czy już w niedalekiej przyszłości pierwsi "osadnicy" na nim zamieszkają?

REKLAMA

Informację podał rosyjski dziennik Izwiestia, który natomiast powołał się na dokument rządowy przygotowany przez Rosyjską Akademię Nauk, Państwową Agencję Kosmiczną Roskosmos i Uniwersytet Moskiewski. W rosyjskich planach i to wcale nie tak odległych jest kolonizacja Księżyca.

Rosja planuje trzy odrębne projekty: trzyletnie i czteroletnie. Pierwszy odbędzie się między 2016 a 2025 rokiem. Będzie miał na celu zbadanie okolic bieguna południowego, gdzie w przyszłości ma powstać baza. Pierwsze loty na Księżyc związane z przetransportowaniem pierwszych "osadników" planowane są na lata 2028-2030.

Do 2030 roku ma nim powstać pierwsza rosyjska stacja badawcza. Zaś do 2050 roku znajdzie się tam kolonia zdolna do wydobywania surowców i rozbudowany poligon do testowania nowych technologii. Duże znaczenie ekonomiczne pod kątem eksploracji Księżyca dotyczyło do tej pory ewentualnego odnalezienia i wykorzystania złóż helu-3.

Pierwszy etap "księżycowego podboju", jak doniosła Izwiestia, będzie kosztować rosyjski rząd 28,5 mld rubli (2,4 mld zł).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie