REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Rowerowe wycieczki śladem obiektów z listy UNESCO

  • Autor: PAP
  • 16 sie 2021 14:37
Rowerowe wycieczki śladem obiektów z listy UNESCO
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) już w najbliższy weekend zorganizuje pierwsze wycieczki rowerowe śladem obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, fot. shutterstock

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) już w najbliższy weekend zorganizuje pierwsze wycieczki rowerowe śladem obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Historię tych miejsc będzie przybliżał przewodnik stowarzyszenia.

REKLAMA

Jak zaznaczył Grzegorz Rudnicki z zarządu SMZT, "Rowerem na UNESCO" to zupełnie nowa oferta, adresowana m.in. do turystów, którzy szukają czegoś więcej niż tylko zwiedzanie popularnych podziemnych obiektów w Tarnowskich Górach - Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga.

To tylko dwa z 28 pogórniczych obiektów w Tarnowskich Górach, ale też w sąsiednich Zbrosławicach i Bytomiu, które w lipcu 2017 r. zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znalazły się na niej pozostałości po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku - kopalniane wyrobiska i szyby górnicze, system odwadniania i wykorzystania wody pogórniczej oraz elementy krajobrazu kulturowego.

"Zachęcamy wszystkich do tego, aby zgłębiali wiedzę o tarnogórskim dziedzictwie, o górnictwie i poznawali te niezwykłe miejsca" - powiedział Rudnicki. Jak dodał, to pierwsza w mieście zorganizowana, weekendowa wycieczka rowerowa prowadzona przez przewodnika. Uczestnicy 11-kilometrowej wyprawy obejrzą siedem miejsc. Trasa wiedzie drogami publicznymi oraz ścieżkami polnymi i leśnymi.

Wycieczki będą rozpoczynały się przy Zabytkowej Kopalni Srebra, stamtąd rowerzyści podają w kierunku Szybu Żmija i do Rezerwatu Segiet, gdzie zobaczą fragment kompleksu pogórniczego Srebrnej Góry. Kolejne punkty na trasie to była kopalnia odkrywkowa dolomitu Blachówka, Hałda Popłuczkowa dawnej kopalni Fryderyk, kapliczka św. Barbary i tzw. "Kanion Tarnogórski" - była kopalnia odkrywkowa dolomitu Bobrownik. Na trasie wycieczki znajduje się też miejsce założenia kopalni Fryderyk i pracy pierwszej w tej części Europy maszyny parowej, która zainicjowała górnośląską rewolucję przemysłową.

Czas wycieczki jest szacowany na 2,5 godziny. Dodatkowe szczegóły znajdują się na stronie https://kopalniasrebra.pl/2021/08/16/unesco-na-kole-nowosc/. Poza oprowadzaniem po Kopalni i Sztolni SMZT od kilku miesięcy organizuje dla turystów także przejażdżki z przewodnikiem, elektrycznym busem do centrum miasta i na Hałdę Popłuczkową.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie