REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Rowerowy układ krwionośny, który połączy wszystkie gminy i miasta Metropolii

  • Autor: PAP
  • 02 lip 2018 11:00
Rowerowy układ krwionośny, który połączy wszystkie gminy i miasta Metropolii
fot. pixabay.com

Ok. 1,5 tys. km tras rowerowych uwzględnia wstępny projekt systemu infrastruktury rowerowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), przygotowany na zlecenie tej organizacji. Do 25 lipca br. mieszkańcy mogą nanosić sugestie do projektu na udostępnionej specjalnej mapie.

REKLAMA

"To taki rowerowy układ krwionośny, który ma połączyć wszystkie gminy i miasta Metropolii" - wyjaśnił cytowany w informacji GZM o pracach nad studium metropolitalny oficer rowerowy Marcin Dworak.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła formalnie działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej dla tego regionu - zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Z mocy ustawy zajmuje się m.in. transportem publicznym.

Przedstawiciele Metropolii deklarują, że uważają rower za istotny element systemu transportowego. Jak wyjaśnił dyrektor departamentu planowania przestrzennego urzędu metropolitalnego, Marcin Marczak, chodzi o to, aby rower był nie tylko sposobem na rekreację, ale był też traktowany jako normalny środek transportu, pozwalający dojechać do pracy, szkoły czy na studia.

"Dlatego już teraz postanowiliśmy zaprezentować mieszkańcom GZM wstępne założenia przebiegu metropolitalnych tras rowerowych, aby mogli wyrazić swoje opinie na ich temat i zgłosić swoje propozycje zmian" - wskazał Marczak.

Szkic studium systemu tras rowerowych, które wyznaczy najważniejsze ciągi komunikacji rowerowej w Metropolii, powstawał w ostatnich miesiącach. Przygotowała go firma Inkom, która już wcześniej m.in. pracowała nad systemami tras rowerowych dla szeregu miast i gmin regionu i wykonała kilka lat temu podobne studium zamówione przez nieistniejącego już protoplastę Metropolii - Górnośląski Związek Metropolitalny.

Przedstawiony w ub. tygodniu wstępny projekt studium zawiera - według jego autorów - optymalne rozwiązania dotyczące przebiegu ponadlokalnych dróg rowerowych, łączących wszystkie miasta i gminy Metropolii.

"Jego celem jest m.in. zunifikowanie już istniejących tras oraz wskazanie ich przedłużeń, aby stworzyć system rzeczywiście spajający całą Metropolię. Wiedza, która zostanie zawarta w studium, pozwoli w przyszłości lepiej skoordynować inwestycje w infrastrukturę rowerową, aby kolejne odcinki wpisywały się w system metropolitalny, tworząc w ten sposób spójną całość" - wyjaśnił Dworak.

"Doświadczenie pokazuje, że czasem gdyby jeden odcinek rowerowy wybudować trochę dalej, można byłoby go swobodnie przedłużyć w sąsiedniej gminie. Metropolia daje nam możliwość myślenia o budowaniu zintegrowanej całości" - uściślił.

We wstępnym projekcie studium przedstawiono przebieg 85 tras rowerowych o łącznej długości ok. 1500 km. Część z nich pokrywa się z już istniejącymi drogami, część z projektowanymi lub realizowanymi; ostatnia część to koncepcje budowy całkiem nowych dróg, aby połączyć rowerowo cały obszar Metropolii.

"Podczas prac nad budową szkieletu metropolitalnych tras rowerowych braliśmy pod uwagę m.in. gęstość zaludnienia w poszczególnych miastach i gminach Metropolii, bliskość urzędów gmin czy centrów przesiadkowych, które już funkcjonują lub dopiero powstaną. Przyjrzeliśmy się również korytarzom, gdzie znajdują się dzisiaj nieczynne linie kolejowe jak te biegnące np. pomiędzy Bytomiem, Zabrzem, powiatem gliwickim lub pomiędzy Rudą Śląską, Katowicami, Mysłowicami i Sosnowcem" - zapewnił dyrektor firmy Inkom Piotr Trybuś.

W obecnym etapie prac nad studium zainteresowani mieszkańcy mogą nanosić swoje propozycje zmian i wskazywać alternatywne przebiegi tras rowerowych. Mapa poglądowa, gdzie można przyjrzeć się projektowi, jest dostępna m.in. pod linkiem w jednej z zakładem na stronie metropoliajedziemy.pl. Wprowadzenie własnych propozycji (możliwe do 25 lipca) wymaga wcześniejszego kontaktu mailowego z firmą projektową, pod adresem infogis@inkom.katowice.pl.

Przedstawiciele Metropolii sygnalizowali wcześniej, że wersja robocza studium tras powstawała na bazie dokumentu opracowanego przez dawny Górnośląski Związek Metropolitalny.

W 2014 r. ten dawny związek największych samorządów regionu udostępnił łącznie trzy dokumenty: wskazówki i rozwiązania dot. ujednolicenia polityki i infrastruktury rowerowej, studium systemu tras rowerowych dla samorządów tamtego związku, a także analizę możliwości uruchomienia wypożyczalni rowerów publicznych pod jego szyldem. Prace nad siecią dróg rowerowych podjął też następnie samorząd województwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie