×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rozpoczął się remont budynków Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi

  • Autor: PAP
  • 17 gru 2018 15:42
Rozpoczął się remont budynków Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi
fot. shutterstock

Rozpoczęła się gruntowna modernizacja budynków Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Dzięki inwestycji za ok. 30 mln zł placówka zyska nowe przestrzenie wystawiennicze, magazyny studyjne, pracownie konserwacyjne i sale edukacyjne.

REKLAMA

Jak podkreślił dyrektor muzeum prof. Ryszard Grygiel to pierwszy tak duży remont placówki, która od przeszło 70 lat mieści się w zabytkowym XIX-wiecznym gmachu przy placu Wolności.

- Na taką inwestycję czekaliśmy długie lata. Pod tym względem od 1945 roku działo się tu niewiele poza dobudowaniem jednego skrzydła. Poprawialiśmy to, co się dało, ale główne budynki do tej pory nie były do końca przystosowane do pracy muzealnej, co ograniczało nasze możliwości prezentowania bogatych zbiorów - powiedział dyrektor muzeum podczas konferencji prasowej w poniedziałek. - Na szczęście, teraz możemy poprawić naszą sytuację w sposób znaczący, bo rozpoczęty remont będzie prowadzony od fundamentów, a zakres prac jest bardzo duży - dodał.

Kompleksowa modernizacja obejmie trzy budynki znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie głównej siedziby oraz wewnętrzny dziedziniec. To mieszczące się przy nim obecne garaże, magazyny, pracownie konserwatorskie oraz wyłączony z użytkowania budynek socjalny. Muzeum zyska w nich nowe przestrzenie dzięki dobudowaniu kolejnych kondygnacji. Po kompleksowym remoncie niedostępna do tej pory dla zwiedzających część muzeum zostanie otwarta dla gości. Powierzchnia przeznaczona na cele kulturalne zwiększy się do 3,5 tys. m kw.

- Projekt zakłada postawienie nowych magazynów o charakterze studyjnym, które nie tylko poprawią naszą bazę, ale będą także służyły do prowadzenia działalności edukacyjnej. Zostaną wprowadzone udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Nowe możliwości ochrony dóbr kultury zyska też dział konserwacji - wyjaśnił Grygiel.

Dodatkowo na zrewitalizowanym dziedzińcu znajdzie się edukacyjny plac zabaw dla dzieci, a wewnątrz budynków sale edukacyjne. Jak zapewniają szefowie placówki, dostosowanie obiektu do współczesnych standardów wystawienniczych ma sprawić, że łódzkie Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne stanie się miejscem bardziej atrakcyjnym dla szerokiego grona odbiorców. W tym celu muzeum zamierza również opracować nowoczesny i atrakcyjny program edukacyjny dla dzieci i młodzieży.

Prace budowlane mają zakończyć się w 2020 roku. Inwestycja zostanie zrealizowana za 30,5 mln zł, z czego 14,6 mln zł stanowi dofinansowanie z UE. Pozostała część to wkład własny Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

W kolejnych latach muzeum planuje modernizację głównego gmachu. Projekt zakłada m.in. przearanżowanie holu wejściowego, w którym będzie możliwe organizowanie wystaw czasowych oraz modernizację sal wystawienniczych.

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi jest największą muzealną placówką w Łodzi. W swoich zbiorach posiada 280 tys. zabytków związanych z archeologią, etnografią, numizmatyką i teatrem lalkowym. Swoją siedzibę ma w pochodzącym z 1856 r. wpisanym do rejestru zabytków gmachu przy pl. Wolności, w którym w przeszłości mieściła się m.in. Szkoła Powiatowa Realna Niemiecko-Rosyjska i łódzki magistrat. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie