REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Rozpoczął się remont najstarszej drewnianej świątyni w Krakowie

  • Autor: PAP
  • 14 wrz 2018 15:15
Rozpoczął się remont najstarszej drewnianej świątyni w Krakowie
fot. unsplash

Rozpoczął się remont najstarszej drewnianej świątyni w Krakowie - XV-wiecznego kościoła św. Bartłomieja przy opactwie Cystersów w Mogile. Specjaliści zajmą się w pierwszej kolejności konstrukcją więźby dachowej, w przyszłym roku planowana jest wymiana gontu pokrywającego dach.

REKLAMA

W piątek stan konstrukcji dachowej oceniali rzeczoznawcy. "Po usunięciu warstw ocieplenia wełną mineralną, które zostało kiedyś zrobione w wadliwy sposób, z satysfakcją stwierdziliśmy, że stan zachowania zarówno drewnianego sklepienia, jak i więźby dachowej z oryginalnymi połączeniami ciesielskimi jest relatywnie dobry. Są tylko niewielkie strefy wymagające wzmocnienia. Dzięki temu, że obiekt był przewietrzany, stan zachowania jest zaskakująco dobry, lepszy - mimo, że kościół ma już ponad 500 lat - niż w wielu drewnianych obiektach z czasów późniejszych" - powiedział PAP rzeczoznawca dr. inż. Stanisław Karczmarczyk.

Dach wymaga wymiany ponieważ stary gont zaczął przeciekać. "W najbardziej newralgicznych miejscach został on zabezpieczony, by woda nie dostawała się do wnętrza kościoła i nie doszło do uszkodzenia cennych polichromii na stropie. Po wymianie całego poszycia - co zaplanowano w przyszłym roku - prowadzony będzie kompleksowy, duży remont konserwatorski świątyni" - mówiła PAP Elżbieta Wyszyńska z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Przypomniała, że w 2017 r. kościół przeszedł zabieg usuwania szkodników, żerujących w drewnie. By to się udało, świątynia została szczelnie opakowana folią, a potem specjaliści rozpoczęli fumigację, która miała uratować zabytek przed kołatkiem i spuszczelem - owadami, które go zaatakowały. Po zabiegu i zdjęciu foli kościół przewietrzono.

Zgodnie z wieloletnią prognozą finansową Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa remont konserwatorski świątyni ma potrwać do 2020 i kosztować 2 mln 70 tys. zł. SKOZK przyznał o.Cystersom dotację w wysokości 1 mln 759 tys. zł, z czego w tym roku otrzymają z tej kwoty 255 tys. zł.

Kościół św. Bartłomieja jest jednym z obiektów krakowskiej trasy Szlaku Architektury Drewnianej. Został wzniesiono w 1466 r., z inicjatywy opata cystersów Piotra Hirszberga z Biecza, o czym świadczy wyrzeźbiona dedykacja. Rozbudowany został w 1740 r. Wnętrze zdobią rokokowe polichromie. Obok świątyni znajduje się drewniana brama - dzwonnica, wzniesiona w 1752 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie