REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Rozpoczął się remont renesansowego ratusza w Brzegu

  • Autor: PAP
  • 12 wrz 2018 09:12
fot. Fotolia

W Brzegu rozpoczął się remont renesansowego ratusza; koszt inwestycji to niemal 9 mln złotych, z czego 4 mln pochodzą z dofinansowania Unii Europejskiej. Podpisano umowę między władzami województwa i miasta Brzeg na przekazanie dotacji unijnej.

REKLAMA

Było to możliwe dzięki zgodzie Komisji Europejskiej na zwiększenie środków związanych z zachowaniem dziedzictwa kulturowego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

W opinii historyków, zaprojektowany przez włoskiego architekta Bernarda Niurona i wybudowany w latach 1569-1577 brzeski ratusz jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury renesansowej w naszym kraju. Remont budynku zakłada m.in. odnowienie trzech skrzydeł dachu, hełmu wieży zegarowej, elewacji pomieszczeń sali stropowej i lustrzanej oraz zakup wyposażenia do organizacji stałej wystawy poświęconej historii ratusza.

W budynku zachowały się sale i korytarze w pierwotnym kształcie. Szczególne wrażenie na gościach robi Sala Rajców z dawnym malarstwem ściennym i bogato zdobionym plafonem oraz Sala Stropowa, której sufit został wykonany z modrzewia w połowie XVII wieku.

Partnerem projektu jest Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, które zapewnia nadzór archeologiczny podczas prac remontowych oraz pomoże w opracowywaniu materiałów informacyjnych i promocyjnych dotyczących brzeskiego ratusza.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie