×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rozpoczęła się budowa wiaduktu nad linią kolejową w Myszkowie

  • Autor: PAP
  • 27 lut 2023 16:19
Rozpoczęła się budowa wiaduktu nad linią kolejową w Myszkowie
Rozpoczęła się budowa wiaduktu nad linią kolejową w Myszkowie, fot. shutterstock

Rozpoczęła się budowa wiaduktu drogowego w Myszkowie, który będzie przebiegał nad linią kolejową Częstochowa–Zawiercie - poinformowała w poniedziałek spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Prace zaplanowano do końca br.

REKLAMA

Wartą 17 mln zł netto inwestycję realizują PKP PLK i Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach przy wsparciu funduszy unijnych.

Nowy wiadukt, który powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 789, przecinającej północną część miasta, zastąpi obecny przejazd kolejowo-drogowy. Jak zaznacza spółka PKP PLK, inwestycja zapewni bezpieczeństwo zarówno w ruchu kolejowym, jak i drogowym. Sprawniejsza będzie komunikacja na ruchliwej drodze łączącej Żarki i Koziegłowy.

Realizacja zadania, poprzedzona pracami projektowymi, rozpoczęła się od przygotowania terenu do budowy fundamentów pod podpory obiektu. Następnie planowane jest wykonanie przyczółków, na których zostanie zamontowane przęsło wiaduktu. Wiadukt będzie miał 52 m długości i ok. 14 m szerokości.

- Obiekt zastąpi obecny przejazd kolejowo-drogowy w poziomie szyn przy ul. Koziegłowskiej. Wykonawca przebuduje również odcinek drogi wojewódzkiej łączącej Żarki i Koziegłowy (nr 789). Efektem zadania będzie wzrost bezpieczeństwa podróży koleją i sprawniejsza komunikacja w powiecie myszkowskim. Nowe rozwiązanie usprawni komunikację drogową i skróci czas przejazdu na drugą stronę torów - wyeliminuje oczekiwanie na przejeździe kolejowo-drogowym. Obiekt będzie przygotowany do ruchu pieszych i rowerzystów - opisuje Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK.

Przedstawiciele spółki zaznaczają, że prowadzone prace wymagają zmian w komunikacji. Pociągi kursują z ograniczoną prędkością przy przejeździe, zmiany w ruchu pociągów zostały uzgodnione i wpisane do rozkładu jazdy. 6-9 marca oraz 15-19 maja planowane są nocne przerwy w ruchu pociągów, w tym czasie zapewniona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. W marcu dla kierowców zostaną wyznaczone objazdy. Zmiany te są uzgodnione z zarządcą drogi.

Zadanie realizują PKP Polskie Linie Kolejowe SA wraz z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Katowicach i firmą Nowak Mosty Sp. z o.o. Wartość inwestycji to ponad 17 mln zł netto, w tym udział PLK to 4,8 mln zł netto. Projekt ubiega się o dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie