REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Rozpoczęło się głosowanie w budżecie obywatelskim woj. małopolskiego

  • Autor: PAP
  • 10 wrz 2018 12:14
Rozpoczęło się głosowanie w budżecie obywatelskim woj. małopolskiego
fot. foter

Od poniedziałku do 5 października potrwa głosowanie w trzeciej edycji budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego. Dopuszczono do niego 150 propozycji zadań. W tym roku przedsięwzięcie dysponuje kwotą 8 mln zł; od przyszłego roku budżet ma zostać zwiększony.

REKLAMA

"To trzecia edycja wojewódzkiego budżetu obywatelskiego, którego idea już się zakorzeniła wśród Małopolan. W zeszłym roku zagłosowało blisko 180 tys. z nich, liczymy że w tym będzie jeszcze więcej" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom członek zarządu województwa Grzegorz Lipiec.

W wyniku weryfikacji ze 195 zdań, które łącznie zgłosili mieszkańcy regionu, do głosowania zostało dopuszczonych 150. Według Lipca różnorodność projektów zgłoszonych w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Małopolski jest wyjątkowo duża.

"Myślę, że wybór jest szeroki" - ocenił. Przypomniał, że najwięcej propozycji zadań ma charakter prospołeczny - 74 wnioski. Na kolejnych miejscach znalazły się projekty: edukacyjne (33), kulturalne (33), sportowe (26), turystyczne (13), ekologiczne (7) oraz dotyczące innych dziedzin (4).

"Wśród zadań, które mamy co roku, jak np. budowa chodników czy bezpiecznych przejść dla pieszych, są też inicjatywy zupełnie nowe, których do tej pory nie było - pilotaż małopolskiego programu in vitro czy budowa inteligentnych garaży rowerowych" - zaznaczył Lipiec.

Największy wybór mają mieszkańcy Sądecczyzny (pow. limanowski, nowosądecki, gorlicki i m. N. Sącz), gdzie zakwalifikowały się 33 projekty. Na drugim miejscu jest subregion tarnowski (pow. bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski m. Tarnów) z pulą 26 zadań. Z samego Krakowa weryfikację formalną pozytywnie przeszło 25 inicjatyw obywatelskich, a z Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego - 24 (pow. krakowski, miechowski, proszowicki, wielicki). Mieszkańcy Podhala (pow. myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański, wadowicki) mogą oddać głos na jeden z 23 projektów. 19 zadań mają natomiast do wyboru mieszkańcy powiatów chrzanowskiego, olkuskiego i oświęcimskiego.

8-milionowy budżet obywatelski podzielono w równych częściach między miasto Kraków i pięć subregionów: Małopolskę Zachodnią, podhalański, sądecki, tarnowski oraz Krakowski Obszar Metropolitalny. W każdym do rozdysponowania przez mieszkańców jest 1,33 mln zł.

Projektodawcy mogli zgłaszać dwa typy zadań - małe i/lub duże. Zadanie małe musi dotyczyć danego powiatu lub miasta Kraków, a jego wartość mieść się w granicach od 50 tys. zł do 100 tys. zł. Do zadań dużych zaliczone zostały projekty zaplanowane dla co najmniej dwóch powiatów położonych w danym subregionie lub Krakowie, których wartość wynosi od 100 tys. zł do 400 tys. zł.

W tym roku każdy Małopolanin, który ukończył 16. rok życia może oddać tylko jeden głos na wybrane przez siebie zadanie małe lub duże. Głosować można tylko na zadanie z subregionu, w którym się mieszka.

Tak jak we wcześniejszych edycjach, głosować można przez internet (na stronie www.bo.malopolska.pl), na kartach do głosowania (urny są dostępne w 23 lokalizacjach na terenie całej Małopolski, m.in. krakowskich oddziałach urzędu marszałkowskiego oraz w jego agendach w Tarnowie, Nowym Sączu i Oświęcimiu czy Nowym Targu), a także za pośrednictwem poczty, przesyłając kartę na Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego z dopiskiem: "Budżet Obywatelski".

Wyniki głosowania zostaną zaprezentowane najpóźniej 30 listopada tego roku, a zwycięskie zadania będą zrealizowane najpóźniej do końca 2020 r.

Lipiec zapowiedział, że władze województwa chcą od przyszłego roku zwiększyć wartość budżetu obywatelskiego o blisko połowę, do kilkunastu mln zł. Planowane też jest wprowadzenie nowego rodzaju projektów, obejmujących całe województwo.

W zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego Małopolski, który także dysponował kwotą 8 mln zł, do realizacji wybrano 46 projektów. Oddano ponad 176,6 tys. głosów, czyli o 120 proc. więcej niż rok wcześniej. Wśród zwycięskich projektów znalazły się inicjatywy sportowe, kulturalne, prospołeczne czy edukacyjne.

Zwycięskie projekty z zeszłorocznej edycji są obecnie w trakcie realizacji - wszystkie powinny zostać wykonane do końca tego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie