REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Rozpoczyna się festiwal o mieście i architekturze

  • Autor: PAP
  • 26 wrz 2018 12:31
fot. Fotolia

"Ulica" to temat przewodni rozpoczynającej się w 6. edycji festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie. Nowością w tym roku będzie konkurs pełnometrażowych filmów dokumentalnych o miastach, architekturze i urbanistyce.

REKLAMA

Jak poinformował PAP Kuba Żary z biura prasowego festiwalu, szósta edycja MIASTOmovie prezentować będzie ulicę w wielu jej aspektach: od podstawowej formy organizacji życia w mieście, przez idee ożywienia ulic i odzyskania miasta dla ludzi, kwestie wyzwań transportowych w miastach XXI wieku, po ulicę jako przestrzeń realizacji twórczej, a także - w ostatnich latach - przestrzeń protestu.

Tegoroczną edycję festiwalu otworzy film "Czekając na Barcelonę" ("Waiting for Barcelona") w reżyserii fńskiego twórcy Juho-Pekka Tanskanena, opowiadający o nielegalnych imigrantach, mieszkających na ulicach jednego z największych miast Hiszpanii. Przewodnikiem po tym niewidocznym dla turystów środowisku jest 27-letni Mou, który opuścił ojczyznę, gdy miał 13 lat i od tego czasu wiedzie bezdomne życie w okolicach Las Ramblas.

W programie znajdzie się także dokument "Pixadores" autorstwa Amira Escandari, opowiadający o faweli Sabao, miejscu na obrzeżach Sao Paulo, gdzie rozwinął się, powstający nierzadko z narażeniem życia artystów, typ graffiti zwany pixacao. Widzowie zobaczą też wyreżyserowany przez Barta Simpsona film "Brasilia. Projekt utopia" ("Brasilia: Life After Design"), który opowiada o najsłynniejszym dziele architekta Oscara Niemeyera - modernistycznej stolicy Brazylii.

Podczas festiwalu odbędzie się także polska premiera dokumentu "Echa Stambułu" ("Istanbul Echoes") Gulii Frati, przedstawiający ulicznych handlarzy największego miasta Turcji, dla których zaczyna brakować miejsca w rewitalizowanych dzielnicach Stambułu. Do programu MIASTOmovie po raz pierwszy trafił też film fabularny - rozgrywający się na amerykańskich bezdrożach "Florida Project" Seana Bakera.

"Szósta edycja MIASTOmovie będzie jednocześnie pierwszą, podczas której międzynarodowe produkcje powalczą o nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego o miastach, architekturze i urbanistyce. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 1000 euro" - powiedział Żary.

W sekcji konkursowej premierowo zobaczymy film "Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy" ("Dispossession: Great Social Housing Swindle") Paula Sng, badający przyczyny niedoboru mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii. O nagrodę rywalizować będzie także "BIG Time" Kaspara Astrupa Schrodera - portret wybitnego duńskiego architekta młodego pokolenia, Bjarke Ingelsa. W tej sekcji znalazł się również film autorstwa Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha "Duch Bauhausu" ("Bauhaus Spirit"), przedstawiający historię słynnej szkoły projektowania, i film "Miasto słońca" ("City of the Sun") w reżyserii Ratiego Oneli - opowieść o podupadłym poprzemysłowym mieście w Gruzji. Piątym konkursowym tytułem jest "Do kogo należy miasto?" ("Whose City?"), w którym autor filmu, Hans Christian Post, pokazuje transformację Berlina po zjednoczeniu Niemiec.

Zaplanowano także warsztaty i spotkania autorskie.

Festiwal odbędzie się między 26 a 30 września w Kinie Nowe Horyzonty, Muzeum Architektury oraz innych miejscach Wrocławia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie