×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję pomnika Brunona Zwarry w Gdańsku

  • Autor: PAP
  • 01 kwi 2023 09:35
Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję pomnika Brunona Zwarry w Gdańsku
Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję pomnika Brunona Zwarry w Gdańsku, fot. shutterstock

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję pomnika Brunona Zwarry. Z 11 nadesłanych prac jury wyłoniło zwycięską rzeźbę, dwóm przyznało ex aequo II nagrodę.

REKLAMA

Rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan poinformowała, że komisja konkursowa pod przewodnictwem dra hab. Macieja Aleksandrowicza, prof. ASP w Warszawie i dyrektora Centrum Rzeźby Polskiej, w której skład wchodzili przedstawiciele Stowarzyszenia "Ławeczka Brunona Zwarry", Rady Miasta Gdańska, Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa i Gdańska, Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, poddała pod dyskusję 11 zgłoszonych projektów.

- Oceniano elementy charakterystyczne dla samej postaci, ale także technikę wykonania i wartość artystyczną. Istotna była staranność rzeźbiarska, zaproponowane do realizacji materiały czy zagospodarowanie przestrzeni wokół pomnika - dodała Kiljan.

W obradach komisji uczestniczyła córka Brunona Zwarry - Maria Dryżał, która przybliżyła wszystkim mało znane cechy i historie z życia ojca. "Opowiadała o skromnym, ale szczęśliwym życiu rodzinnym na Biskupiej Górce w czasach wojennych i po wojnie. O tym, w jaki sposób pisał swoje książki na maszynie do pisania, szukając również materiałów historycznych w gdańskich archiwach. Bez wątpienia to doświadczenie pomogło jury wybrać rzeźbę najbardziej oddającą wyjątkową postać gdańskiego dokumentalisty" - precyzuje rzeczniczka GZDiZ.

Komisja jednogłośnie postanowiła wyłonić zwycięzcę i przyznać ex aequo dwie drugie nagrody. Jedna z prac otrzymała też wyróżnienie.

Zwycięski projekt przedstawia postać swobodnie stojącego Brunona Zwarry w luźnej, nieco nonszalanckiej postawie, nawiązującej do osobowości dawnego portowego "bówki". Opiera się on o słupek będący częścią barierki okalającej stojącą obok ławeczkę. Przez ramię ma przewieszoną kurtkę, na głowie charakterystyczny kaszkiet, a w ręku trzyma gazetę. Za jego plecami znajduje się duże istniejące drzewo oraz miejsce, w którym mieszkał - ul. Biskupia 33. W projekcie tym zachowano proporcje ciała i rzeczywisty wygląd pisarza, swoiste rysy twarzy.

Autorem zwycięskiego projektu jest Wiesław Kwak - rzeźbiarz, malarz i rysownik pochodzący z Suchej Beskidzkiej, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

II miejsce ex aequo przyznano pracom dr Jarosława Boguckiego - rzeźbiarza z Poznania i Studiu Maciej Jagodziński z Torunia.

Wyróżnienie za szczególne zagospodarowanie przestrzeni wokół pomnika otrzymał projekt Marzeny Gawrysiak - rzeźbiarki, gdańszczanki pochodzącej z Przemyśla, i Pavko Krajka - architekta wnętrz, grafika, gdańszczanina czeskiego pochodzenia.

Zwycięzca otrzymał 30 tys. zł, zdobywcy drugiego miejsca po 15 tys. zł.

Brunon Zwarra - gdańszczanin, pisarz, dokumentalista i publicysta, autor książek opisujących historię Gdańska, również o charakterze autobiograficznym. Żył w latach 1919-2018. Działacz wielu organizacji na obszarze Wolnego Miasta Gdańska, za którą to działalność więziony był w niemieckich obozach koncentracyjnych w Nowym Porcie, Stutthofie i Sachsenhausen. W młodości, przed rokiem 1945, zamieszkiwał Biskupią Górkę i dlatego właśnie tam powstanie jego pomnik. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie