Rozstrzygnięto konkurs na rzeźby misiów, które mają być atrakcją turystyczną BiałegostokuPAP - 28-04-2021 15:30


Figurki misiów zaprojektowanych przez Damiana Kucabę wygrały konkurs zorganizowany przez miasto Białystok, w ramach projektu "WidziMisie". Na razie nie wiadomo, kiedy rzeźby niedźwiadków mogłyby się pojawić w różnych punktach miasta.

Projekt "Białystok WidziMisie" został wybrany w budżecie obywatelskim miasta na 2018 rok. Zagłosowało na niego ponad 630 mieszkańców.

Misie mają stanąć w różnych częściach miasta związanych z historią Białegostoku. Niedźwiadki mają wytyczyć nowy szlak turystyczny zwany jako "Białystok WidziMisie". W projekcie znalazły się miejsce, w których figurki mogłyby stanąć. To m.in. Aleja Bluesa, gdzie - jak podaje miasto - znalazłby się Miś Bluesman, ul. Zamenhofa jest miejscem dla Misia Ursido - nawiązującego do twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa, a w okolicach Akademii Teatralnej przy ul. Sienkiewicza stanąłby Miś Aktor.

Ogłoszony na początku kwietnia konkurs rzeźbiarski był drugim konkursem, poprzedni nie został rozstrzygnięty.

Na obecny konkurs wpłynęły prace czterech autorów - poinformował w środę białostocki magistrat. "Sąd konkursowy przyznał nagrody i wyróżnienie uczestnikom, którzy w terminie złożyli prace konkursowe" - podał urząd w komunikacie.

Konkurs wygrał Damian Kucaba, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Nagrodą jest 9 tys. zł i zaproszenie do negocjacji dotyczących realizacji projektu. Zwycięskie prace można oglądać na stronie internetowej miasta.

Jak powiedziała PAP Agnieszka Błachowska z Urzędu Miasta w Białymstoku, na razie trudno powiedzieć, kiedy ostatecznie figurki niedźwiadków mogłyby się pojawić w przestrzeni miasta. Dodała, że wszystko będzie zależało od podjęcia i prowadzenia rozmów ze zwycięzcą konkursu.

Na realizację projektu "Białystok WidziMisie" przeznaczono w budżecie miasta 85 tys. zł.