×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rozstrzygnięto przetarg na Muzeum Hutnictwa

  • Autor: PAP
  • 28 gru 2018 09:18
Rozstrzygnięto przetarg na Muzeum Hutnictwa
fot. unsplash

Przetarg na budowę Muzeum Hutnictwa na terenie zabytkowej hali eletrowni Huty Kościuszko w Chorzowie rozstrzygnął właśnie Urząd Miasta. Niebawem mają się tam rozpocząć prace budowlane i adaptacyjne.

REKLAMA

Jak poinformowało w czwartek biuro prasowe Urzędu Miasta, całe przedsięwzięcie będzie kosztować ponad 30 mln zł. Dzięki tym środkom całkowicie wyremontowana zostanie ponadstuletnia hala, a przybudówka ma być zaadaptowana na salę audiowizualną. W liczącym 2,5 tys. metrów kwadratowych kompleksie znajdzie się wystawa o historii hutnictwa. Zostanie opowiedziana interaktywnie, ale też za pomocą autentycznych urządzeń, których do niedawna używali hutnicy. W Muzeum Hutnictwa staną m.in. młot Ansaldo, prasa hydrauliczna i walcarki. W hali od kilku lat można już podziwiać XIX-wieczny młot parowo - powietrzny Brinkmann'a.

"Na ten cel miasto, dzięki współpracy z Zabrzem, pozyskało 15 mln zł dofinansowania. To najwyższa dotacja na cele kulturalne w całej historii miasta" - podkreślił prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Placówka powstanie dzięki unijnej dotacji, którą miasto pozyskało wspólnie z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Od dekady rozwija ono działalność głównych atrakcji turystyki przemysłowej Zabrza. To działająca od 10 lat zabytkowa kopalnia węgla kamiennego Guido oraz kompleks Sztolnia Królowa Luiza - oparty o wyrobiska dawnej kopalni o tej nazwie i fragment XIX-wiecznej sztolni odwadniającej, ciągnącej się do Zabrza od Chorzowa. Nowe przedsięwzięcie muzeum dotyczy m.in. kilku dalszych obiektów i przestrzeni w Zabrzu. Samorząd Chorzowa, który dzięki unijnej dotacji chce zrealizować paroletnie już plany utworzenia muzeum hutnictwa na swoim terenie, przystąpił do projektu zabrzańskiej placówki na zasadzie partnerskiej.

Władze Chorzowa nabyły halę dawnej Huty Kościuszko z 1895 r. od Banku Handlowego w Warszawie siedem lat temu. Zabytkowy obiekt został odpowiednio zabezpieczony, przeprowadzono także remont dachu. Od tego czasu dawna elektrownia stała się miejscem wydarzeń m.in. wystaw World Press Photo, Industriady oraz Metropolitalnej Nocy Teatrów.

Wspólny unijny projekt "Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska" zabrzańskiego muzeum i chorzowskiego samorządu został wpisany do Kontraktu Terytorialnego Woj. Śląskiego - w kontekście m.in. wartości zachowywanego dzięki niemu dorobku kulturowego regionu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie