×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rozstrzygnięto przetarg na remont dworca kolejowego w Kielcach

  • Autor: PAP
  • 03 gru 2021 17:00
Rozstrzygnięto przetarg na remont dworca kolejowego w Kielcach
Rozstrzygnięto przetarg na remont dworca kolejowego w Kielcach, fot. shutterstock

Rozstrzygnięto przetarg na przebudowę dworca kolejowego w Kielcach. Modernizacja stacji ma kosztować ponad 44 mln złotych – poinformowała w piątek PAP spółka PKP S.A.

REKLAMA

Przetarg na przebudowę dworca w Kielcach ogłoszono pod koniec czerwca. W postępowaniu udział wzięło 12 firm, które złożyły oferty o wartości od nieco ponad 44 mln zł do prawie 65,5 mln złotych. Kolejarze zarezerwowali na remont obiektu 29,9 mln złotych.

O tym, że przetarg zostanie rozstrzygnięty w tym roku, informował goszczący w październiku w Kielcach wiceminister infrastruktury Marcin Horała. "Według moich informacji ten problem jest lub będzie rozwiązany pozytywnie" - zapowiadał wówczas wiceminister.

Najtańszą ofertę w przetargu złożyła firma MGBuilding z Kielc. Wykonanie prac wyceniono na 44,2 mln złotych. Z informacji zamieszczonych na platformie zakupowej PKP wynika, że w czwartek 2 grudnia oferta kieleckiej firmy została uznana za najkorzystniejszą i to z nią kolejarze zamierzają podpisać umowę.

"Umowa z wybranym w postępowaniu wykonawcą zostanie podpisana niezwłocznie po upłynięciu terminu na składanie ewentualnych odwołań przez pozostałych uczestników postępowania" - poinformował w piątek PAP Bartłomiej Sarna, z wydziału współpracy z mediami PKP S.A.

Przebudowa dworca kolejowego w Kielcach ma być realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Elewacja budynku zostanie odwzorowana w pełnej zgodności z oryginałem. Spore zmiany planowane są wewnątrz budynku.

Na parterze zlokalizowana zostanie poczekalnia z toaletami oraz pomieszczenie dla osób podróżujących z dziećmi. W bocznej części hali znajdą się cztery kasy biletowe i centrum obsługi pasażera. W budynku pojawi się też przestrzeń pod dwa biletomaty oraz bankomaty i automaty vendingowe. Te ostatnie będą stanowić uzupełnienie dla oferty lokali komercyjnych, które zaplanowano na dworcu. Układ hali zaprojektowano w sposób umożliwiający bezkolizyjną obsługę pasażerów i przemieszczanie się użytkowników dworca z i do tunelu podziemnego oraz z miasta na peron.

Powierzchnia na pierwszym i drugim piętrze zostanie zaadaptowana na pomieszczenia biurowe.

Dzięki przebudowie dworzec ma zostać dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami. Znikną dotychczasowe przeszkody architektoniczne, a zamiast nich pojawią się pochylnie, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących czy tablica dotykowa z mapą dworca. Mieszkańcy i podróżni będą mogli skorzystać z wind, które ułatwią przemieszczanie się po budynku.

Do potrzeb osób niepełnosprawnych zostaną dostosowane także kasy biletowe i toalety, a przed budynkiem pojawią się trzy miejsca parkingowe przystosowane do ich potrzeb.

Zamontowany zostanie monitoring oraz nowoczesne systemy zarządzania. Oprócz ochrony obiektu, o bezpieczeństwo podróżnych zadba Straż Ochrony Kolei, której komenda regionalna znajdzie się na dworcu.

Metamorfozę przejdzie najbliższe otoczenie dworca. Pojawi się tam 18 miejsc parkingowych (8 po południowej i 10 po północnej stronie budynku), a także wiata rowerowa na 12 jednośladów. Zamontowane zostaną nowe ławki i kosze. Przy dworcu zaplanowano również dwa miejsca do ładowania samochodów elektrycznych. Na dachu dworca pojawią się panele fotowoltaiczne, a wewnątrz obiektu - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Autorem projektu przebudowy dworca jest pracowania architektoniczna Pas Projekt. Prace budowlane mają zostać wykonane w 18 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie