REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Ruch turystyczny w Lublinie wraca do stanu sprzed epidemii

  • Autor: PAP
  • 18 sie 2022 15:43
Ruch turystyczny w Lublinie wraca do stanu sprzed epidemii
Ruch turystyczny w Lublinie wraca do stanu sprzed epidemii, fot. mat. pras.

Ruch turystyczny w Lublinie wraca do stanu sprzed epidemii – wynika z danych przedstawionych w czwartek przez ratusz. W pierwszej połowie br. Lublin odwiedziło niemal 317 tys. osób. Z kolei w lipcu do miasta przyjechało 92 tys. odwiedzających, tj. prawie dwa razy więcej niż w latach poprzednich.

REKLAMA

- Coraz więcej turystów i odwiedzających, jako cel swoich podróży wybiera właśnie Lublin. To dobra prognoza na kolejne miesiące, ale też znak, że turystyka powraca na właściwe tory po dwóch trudnych latach pandemii - zaznaczyła zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu, partycypacji Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, odnosząc się do podsumowania liczby turystów krajowych, którzy odwiedzili w tym roku Lublin.

Z przedstawionych w czwartek przez ratusz danych wynika, że w pierwszej połowie br. Lublin odwiedziło niemal 317 tys. przyjezdnych z Polski, w tym ok. 135 tys. odwiedzających, czyli spędzających w mieście jeden dzień oraz 182 tys. turystów, czyli osób, które skorzystały z noclegów.

Jak poinformowała Anna Czerwonka z biura prasowego lubelskiego ratusza, jest to znaczący wzrost w porównaniu do 2021 r., kiedy to do Lublina w ciągu całego roku przyjechało ok. 334 tys. podróżnych z kraju. Najchętniej Lublin odwiedzali mieszkańcy województw lubelskiego i mazowieckiego, a następnie przyjezdni z Małopolski, Dolnego Śląska i Śląska. "Podróżni, którzy zdecydowali się na nocleg, najczęściej przebywali w Lublinie dwa dni (46 proc. turystów) oraz od 3 do 5 dni (33 proc. turystów)" - dodała Czerwonka.

Pod względem wieku, najliczniejszą grupę gości krajowych stanowiły osoby między 21. a 25. rokiem życia. "Optymizmem napawa także fakt, że nasze miasto wzbudza największe zainteresowanie wśród młodych ludzi. Mamy nadzieję, że trend ten będzie się utrzymywał i młodzi turyści licznie wezmą udział w nadchodzących wydarzeniach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023" - zaznaczyła zastępca prezydenta.

Dostępne są już także dane podsumowujące lipiec br. "Ruch turystyczny podróżnych z Polski jest rekordowy względem analogicznego okresu w latach poprzednich - to aż 92 tys. odwiedzających i turystów" - poinformowała Czerwonka, dodając, że w lipcu ubiegłego roku było to 53 tys. osób, a w 2020 r. - 54 tys.

Biuro prasowe lubelskiego ratusza wyjaśniło, że informacje na temat liczby gości zagranicznych dostępne będą pod koniec roku. "Trudności w zweryfikowaniu tych danych wynikają z utrzymującej się agresji rosyjskiej w Ukrainie, a w konsekwencji wzmożonego i nieregularnego przepływu ukraińskich obywateli" - przekazała Czerwonka.

Jak poinformował ratusz, ustalenie liczby osób, które odwiedziły Lublin, możliwe jest poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii. Dane zbierane są na podstawie geolokalizacji urządzeń mobilnych podróżnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie