Ruchome święto warszawskiej architekturyPropertydesign.pl - 19-05-2016 10:47


Podczas trzeciej edycji Festiwalu Budynków - ruchomego święta warszawskiej architektury, zbudowanego wokół jej najlepszych przykładów powstałych w XX i XXI wieku - będzie można zwiedzić niedostępne na co dzień wnętrza Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Organizatorzy - Fundacja Architektury wraz z Polskim Holdingiem Nieruchomości S.A. zapraszają do odwiedzin Teatru Narodowego - Opery Narodowej. Gmach, obchodzący w 2015 r. 50. rocznicę odbudowy po zniszczeniach wojennych, wciąż skrywa wiele tajemnic i historii do opowiedzenia.

Podczas Festiwalu będzie można zwiedzić z przewodnikiem niedostępne na co dzień wnętrza: zaplecze jednej z największych scen operowych świata, sale ćwiczeń, magazyn scenografii oraz warsztaty, w których powstają rekwizyty i kostiumy, poznać bogatą historię budynku i jego kolejnych przebudów, poznać życie i twórczość Bohdana Pniewskiego - autora powojennej odbudowy gmachu, a na spacerze poznać historię otoczenia oraz budynków w sąsiedztwie TW–ON od czasów poprzedzających budowę po dzień dzisiejszy.

Do udziału w Festiwalu Budynków Fundacja Centrum Architektury wytypowała cztery starannie wyselekcjonowane gmachy, powstałe w XX i XXI wieku w Warszawie, o znakomitej wartości historycznej. Dzięki ich otwarciu dla szerokiego grona zwiedzających, publiczność będzie miała możliwość obcowania z architekturą najwyższej próby. Bohaterem pierwszego wydarzenia, cieszącego się dużym zainteresowaniem był Dom Partii, przykład architektury socrealizmu, wymykający się schematowi tego stylu znanemu chociażby z MDM-u, czy Pałacu Kultury. W drugiej edycji ukazano niebanalną i ponadczasową architekturę kampusu Szkoły Głównej Handlowej, którego rozwiązania są funkcjonalne po dzień dzisiejszy.

- Doskonałe osiągnięcie wybitnego architekta Antonia Corazziego, jakim jest neoklasycystyczna architektura Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, to monumentalny pomnik autora wielu budynków Warszawy XIX wieku. Gorąco zachęcam do uczestnictwa w wydarzeniach III edycji Festiwalu Budynków - powiedział Maciej Jankiewicz, prezes zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.

Bohaterem IV edycji Festiwalu Budynków będzie Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu. Powyższe działania wpisują się w długoterminową strategię Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. oraz nawiązują do charakterystyki projektów deweloperskich PHN, zakładającej ich niebanalną i ponadczasową architekturę oraz wysoki standard przyjętych rozwiązań.

Plan wydarzeń

21.05. sobota 
oprowadzanie Magdy Majewskiej i Janka Nowickiego po gmachu. Miejsce zbiórek: wejście główne 
TW-ON na pl. Teatralnym.
I tura: 11.00, II tura: 11.30, III tura: 12.45

22.05. niedziela – 16.00
spacer kontekstowy po okolicy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Spacer poprowadzi Grzegorz Piątek.
(miejsce zbiórki: wejście główne na placu Teatralnym)

01.06. środa –  18.00 
Rozmowa o Bohdanie Pniewskim, autorze odbudowy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej „Przepych w czasach szarzyzny”. W spotkaniu udział wezmą Beata Chomątowska oraz Jarosław Trybuś. 
(Foyer dolne, od głównego wejścia na pl. Teatralnym)

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Na oprowadzanie z przewodnikami obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem: rejestracja@centrumarchitektury.org