×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ruda Śląska, Chorzów i Świętochłowice zamierzają punktowo zazieleniać przestrzeń miast

  • Autor: PAP
  • 14 mar 2022 15:43
  • Aktualizacja: 14 mar 2022 15:50
fot. shutterstock

Ruda Śląska, Chorzów i Świętochłowice zamierzają razem rozwijać zieloną infrastrukturę w oparciu o punktowe działania w wybranych miejscach.

REKLAMA

Jak poinformował w poniedziałek rudzki magistrat, samorządy tych trzech miast podpisały deklarację o współpracy przy wdrażaniu planu działań na rzecz Miejskiej Zielonej Akupunktury. Plan opracowano w ramach projektu SALUTE4CE, współfinansowanego z programu Interreg Europa Środkowa.

"Miejska Zielona Akupunktura skupia się na działaniach w mniejszej skali, które pozwalają uniknąć trudności związanych z tworzeniem w miejskich realiach nowych dużych przestrzeni zielonych" - wyjaśniła, cytowana w informacji miasta, prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

"Zwiększanie ilości zieleni w mieście to kwestia oczekiwań mieszkańców, estetyki i komfortu życia, a także odpowiedź na narastające wyzwania klimatyczne" - dodała Dziedzic.

Ruda Śląska, Chorzów i Świętochłowice tworzą wspólnie miejski obszar funkcjonalny, w którym Miejska Zielona Akupunktura może zostać wykorzystywana do zapewnienia zieleni w przestrzeniach publicznych i obszarach mieszkaniowych czy kreowania nowych przestrzeni w miejscach zaniedbanych.

Opracowany plan zakłada przywracanie roślinności rodzimej, a przy jego opracowaniu istotny był udział mieszkańców. W Rudzie Śląskiej, gdzie nie stwierdzono braków zieleni na większych obszarów, a jedynie jej lokalne deficyty, do interwencji wytypowano dziesięć terenów z już istniejącą zielenią, jednak zaniedbaną i niezapewniającą wystarczającego oddziaływania.

Miejsca te to: skwer przy ul. 1 Maja 218, skwer przy ul. Teatralnej, zieleniec przy ul. Furgoła 6, 8, 10, plac Jana Pawła II, zieleniec przy ul. Teatralnej, zieleniec/chodnik przy ul. Radoszowskiej 104-110, skwer przy ul. Plac Szkolny, hałda pocynkowa przy ul. Furgoła, zieleniec u zbiegu ul. Kłodnickiej i Brodzińskiego oraz zieleniec w rejonie ul. Jacka i Oświęcimskiej.

Efektem podpisanej przez miasta deklaracji ma być powołanie grupy zadaniowej pracującej nad wdrożeniem planu, w tym nad przygotowaniem wspólnych, a przez to mających większe szanse na powodzenie, wniosków o dofinansowanie.

Plan działań na rzecz Miejskiej Zielonej Akupunktury ma powstać w ramach projektu SALUTE4CE, współfinansowanego z programu Interreg Europa Środkowa. Projekt ten jest kolejnym etapem współpracy Chorzowa, Świętochłowic i Rudy Śląskiej w zakresie kształtowania polityk miejskich i interwencji z nimi związanych.

Współpracę tę zapoczątkował zrealizowany w latach 2013-20 projekt "Miasto3 - Zintegrowane podejście do problemów obszarów funkcjonalnych na przykładzie Chorzowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic", dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Przy jego wsparciu powstał szereg lokalnych dokumentów strategicznych.

Ideą Miejskiej Zielonej Akupunktury są punktowe działania mogące stopniowo wpływać na większe obszary miejskie. Chodzi o przekształcanie w zielone przestrzenie np. wewnętrznych dziedzińców, alejek między budynkami, małych opuszczonych działek, elewacji, dachów czy pasów przydrogowych. Zobowiązania finansowe i czasowe przy takich działaniach są niższe, niż przy dużych projektach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie