REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Ruda Śląska utworzy tereny zielone w miejscu dawnej koksowni

  • Autor: PAP
  • 30 sty 2018 09:18
fot. pixabay.com

Blisko 17 mln zł dotacji otrzyma Ruda Śląska na rekultywację i remediację obszaru dawnej koksowni Orzegów – podało w poniedziałek miasto. Będą to kolejne tereny zielone w woj. śląskim rewitalizowane przy wsparciu krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

REKLAMA

Dotąd fundusze unijne z puli POIiŚ przeznaczonej na poprawę jakości środowiska miejskiego zdobyły w tym regionie, m.in. Bytom, Jaworzno, Mysłowice, Sosnowiec czy Świętochłowice. Ruda Śląska otrzymała 16,9 mln zł dofinansowania w czwartym naborze wniosków dla projektów zakładających "wsparcie dla zanieczyszczonych lub zdegradowanych terenów" - w średnich miastach.

W efekcie na prawie 5 ha zdegradowanego poprzemysłowego gruntu na skraju rudzkiej dzielnicy Orzegów powstanie ogólnodostępny teren zielony z trawnikami, alejkami, ławkami i ścieżką dydaktyczną.

Jak wynika z poniedziałkowej informacji rudzkiego samorządu, zakres prac obejmie m.in. zneutralizowanie niebezpiecznych związków zalegających w gruncie i w wodach podziemnych, uporządkowanie dzikiej roślinności, wykonanie nowych, dostępnych dla mieszkańców trawników, budowę alejek z latarniami i małą architekturą oraz budowę parkingu.

Częścią przedsięwzięcia będzie zabezpieczenie ruin budowli po byłej koksowni. "Planujemy utworzyć ścieżkę dydaktyczną, która obejmowałaby pozostałości po dawnym zakładzie oraz teren, na którym się znajdował. Byłyby tam informacje o historii tego miejsca i funkcjonowaniu koksowni" - zapowiedział cytowany miejski konserwator zabytków Łukasz Urbańczyk.

Zgodnie z informacją miasta, pierwsze prace przy budowie koksowni Orzegów, (pierwotnie Gotthard) zaczęły się w 1900 r. W 1903 r. powstała tam pierwsza 35-komorowa bateria pieców koksowniczych. W 1908 r. funkcjonowały trzy baterie pieców oraz pięć kotłów. Węgiel do koksowni sprowadzano z pobliskiej kopalni Karol.

Pod koniec II wojny światowej zakład został poważnie zniszczony; później był odbudowywany. Zakończył działalność w 1976 r. Według rudzkiego samorządu to najstarszy tego typu zakład na terenie Polski. Do dziś zachowały się budynek wieży węglowej, ciąg komór pierwszej baterii wraz z odcinkiem drogi dojazdowej oraz zbiornik smoły.

Wartość inwestycji związanej z rekultywacją i remediacją terenu b. koksowni oszacowano na ponad 19,9 mln zł, przy dofinansowaniu z POIiŚ na poziomie 16,9 mln zł. W tym roku miasto chciałoby wyłonić firmę, która zaprojektuje całość, a następnie zrealizuje przedsięwzięcie. Inwestycja powinna być gotowa w 2020 r.

Fundusze unijne na rewitalizację terenu po koksowni w rudzkim Orzegowie pochodzą z ogólnodostępnego POIiŚ; ich rozdział w kolejnych naborach koordynuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ostatnim czasie dotacje z tego źródła otrzymały ponadto Bytom (projekt dotyczący kilku parków i zieleńców), Mysłowice (projekt dot. Parku Zamkowego), Zabrze (projekt dotyczący różnych terenów zielonych) oraz Jaworzno (park Chrząstówka).

Jesienią ub. roku dofinansowanie zapewniono też projektom Mysłowic (dot. Parku Promenada) i Jaworzna (rekultywacje akwenu Sosina i byłej hałdy Piłsudski), a także Sosnowca (Park Bioróżnorodności), Siemianowic Śląskich, Radzionkowa oraz Wodzisławia Śląskiego.

Już wcześniej w tym roku unijne środki na poprawę jakości środowiska miejskiego dostał m.in. projekt samorządu Świętochłowic - dotyczący oczyszczenia zatrutego chemikaliami stawu Kalina i urządzenia jego otoczenia. Dotację otrzymał też projekt rekultywacji zbiornika w podczęstochowskiej Blachowni.

Ruda Śląska w tym roku na różne projekty rewitalizacyjne zamierza przeznaczyć 21 mln zł. Spośród trwających przedsięwzięć zakończyć mają się: rewitalizacja hałdy w rejonie ul. 1 Maja, rewitalizacja zabytkowego budynku dworca w Chebziu oraz przebudowa centralnej części Orzegowa.

Ruszyć w 2018 r. mają: przebudowa pierwszych spośród 10 wybranych podwórek, budowa Traktu Rudzkiego (czyli rewitalizacja 35 ha terenów zielonych, głównie w dzielnicach Wirek i Nowy Bytom) oraz kompleksowy remont willi Florianka w Nowym Bytomiu. W tegorocznym planie ujęto też rewitalizację 5 ha cennego przyrodniczo obszaru pomiędzy ul. Bujoczka a ul. Kościelną w dzielnicy Ruda.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie