REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ruda Śląska zakończyła projekt wymiany oświetlenia ulicznego

  • Autor: PAP
  • 23 gru 2021 15:33
Ruda Śląska zakończyła projekt wymiany oświetlenia ulicznego
Ruda Śląska zakończyła projekt wymiany oświetlenia ulicznego, fot. shutterstock

Paroletni projekt wymiany miejskiego oświetlenia na energooszczędne zakończył samorząd Rudy Śląskiej. W tym czasie na ulicach miasta pojawiło się prawie 3,9 tys. nowych opraw oświetleniowych i ponad 750 słupów. Wartość prac przekroczyła 9 mln zł.

REKLAMA

Projekt wsparły środki zewnętrzne: z Unii Europejskiej oraz z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Część objętych projektem wymian wykonano już w 2018 r., pozostałą zrealizowano w latach 2020-21. Prace objęły 185 ulic w różnych dzielnicach miasta. W niektórych miejscach wystarczyła wymiana opraw na nowe typu LED, w innych zamontowano również nowe, aluminiowe słupy oświetleniowe.

Modernizacja oświetlenia objęła m.in. rudzki odcinek Drogowej Trasy Średnicowej, która łączy centra kilku górnośląskich miast, odcinek powstającej w mieście trasy N-S pomiędzy ul. 1 Maja, a DTŚ, a także centralną dzielnicę miasta - Nowy Bytom.

W sumie w czwartym etapie projektu "Modernizacja oświetlenia ulicznego i miejsc publicznych w Rudzie Śląskiej" zainstalowano 3884 oprawy LED i 753 słupy aluminiowe. Koszt przekroczył 9,2 mln zł.

Unijne dofinansowanie na ten cel pochodziło z jednego z konkursów tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 (wykorzystano 6,3 mln zł z ZIT) oraz z Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji w 2020 r. Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (ponad 1,2 mln zł).

Poprzednie etapy modernizacji miejskiego oświetlenia wykonano w latach 2016-2019, a ich łączna wartość przekroczyła 3,6 mln zł. Na każdy z nich miasto też zdobyło unijne dofinansowanie, którego suma sięgnęła prawie 1,6 mln zł. W sumie zamontowano wówczas 444 oprawy LED i 269 słupów.

Po zakończeniu ostatniego projektu liczba nowych ledowych - ekologicznych opraw przekroczyła w mieście 4,3 tys., co oznacza, że spora część miejskiego oświetlenia jest już po modernizacji.

"Systematyczną modernizację oświetlenia ulic prowadzimy od kilku lat. Przyświecają nam dwa cele: osiągnięcie korzyści ekologicznych oraz zmniejszenie kosztów zużycia energii. Ta druga kwestia nabrała jeszcze większego znaczenia teraz, gdy musimy poradzić sobie z ogromną podwyżką cen prądu" - powiedziała, cytowana w informacji miasta, prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Oszczędność zużycia energii elektrycznej osiągnięta dzięki wszystkim etapom projektu to prawie 1,6 tys. megawatogodzin w skali roku.

Miasto sygnalizuje, że zakończenie unijnego projektu nie oznacza końca prac związanych z nowym oświetleniem ulic. W uchwalonym w ub. tygodniu budżecie miasta na 2022 r. zapisano 700 tys. zł na budowę oświetlenia na ul. Starej. Nowe oświetlenie powstaje też w ramach inwestycji drogowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie