×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ruda Śląska zrewitalizuje hektarowe podwórko

  • Autor: PAP
  • 21 gru 2018 09:50
fot. shutterstock

Obejmujący blisko 1 hektar obszar w rejonie ul. Sobieskiego w dzielnicy Rudy Śląskiej - Rudzie zrewitalizuje do kwietnia 2019 r. miejscowy samorząd. Na terenie między przedszkolem i parkiem powstaną m.in. miejsca spotkań mieszkańców, ogródki dla nich i plac zabaw dla dzieci.

REKLAMA

To element realizowanego w Rudzie Śląskiej programu renowacji podwórek. Do 2020 r. zrewitalizowanych zostanie ogółem 11 podwórek za ok. 7,8 mln zł, z czego 4 mln zł pokryje unijne dofinansowanie. Trzy podwórka odnowiono już w tym roku.

Rudzki projekt "podwórkowy" dotyczy przestrzeni wokół budynków wielorodzinnych, głównie w starej zabudowie, wybranych jeszcze w 2015 r. Wcześniej miasto przeprowadziło cykl warsztatów w terenie z mieszkańcami. Bezpośrednio na podwórkach wskazywali oni niedogodności i zwracali uwagę na problemy. Okazało się, że miejsca te są zaniedbane nie tylko pod kątem infrastruktury, ale też w wymiarze społecznym i ekonomicznym.

Projekt infrastrukturalnej odnowy wytypowanych w następstwie warsztatów dziesięciu podwórek otrzymał dofinansowanie w rozstrzygniętym w styczniu br. konkursie Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 (dotyczącym rewitalizacji obszarów zdegradowanych w centralnej części woj. śląskiego). Do projektu o wartości 7,4 mln zł rudzki samorząd dostał ok. 4 mln zł dotacji.

Jako pierwsze, we wrześniu i październiku, zakończyły się rewitalizacje dwóch podwórek w dzielnicy Wirek; potem oddano też mieszkańcom odnowione podwórko na osiedlu Kaufhaus w dzielnicy Nowy Bytom.

W czwartek miasto poinformowało o rozstrzygnięciu przetargu na zagospodarowanie blisko 1 ha terenu w rejonie ul. Sobieskiego w dzielnicy Ruda. To nieco większy obszar niż, typowe podwórko między domami; położony między przedszkolem i parkiem. Kosztem ponad 400 tys. zł powstaną tam miejsca spotkań mieszkańców, ogródki, które będą sami pielęgnować, plac zabaw dla dzieci, mini siłownia; wyremontowane zostanie też boisko, a teren oświetlony.

Ogółem do rewitalizacji w pierwszym etapie miejskiego programu rewitalizacji podwórek przeznaczono pięć takich miejsc położonych w dzielnicy Wirek (ul. Krasińskiego 20, 22, 22a, ul. Sienkiewicza 11, 13, 13a, ul. Strażacka 12 - Kałusa 18-28, ul. Dąbrowskiego 7, 9, 11, ul. Tuwima - Sienkiewicza - Odrodzenia), trzy w dzielnicy Ruda (ul. Jana III Sobieskiego, ul. Matejki 2-12 i ul. Matejki 7, 9-Górnicza-Wesoła) i po jednym w Orzegowie (ul. Hlonda, Grunwaldzka, Bytomska) i Nowym Bytomiu (ul. Niedurnego 28).

Wyróżnikiem rudzkiego programu renowacji podwórek jest aktywizacja mieszkańców. Projekt dotyczy bezpośrednio ponad 3 tys. rudzian. Miasto stara się ich angażować nie tylko w konsultacje, ale także w prace remontowe (głównie nasadzenia zieleni).

Część "społeczna" działań realizowana jest w ramach projektu "Ruda Śląska stawia na podwórka", na które miasto zdobyło prawie 780 tys. zł unijnego dofinansowania. Projekt zakłada aktywizację społeczno-zawodową, edukacyjną i kulturalną mieszkańców rewitalizowanych obszarów miasta, ze szczególnym uwzględnieniem rejonów odnawianych podwórek.

Ogółem w Rudzie Śląskiej znajduje się 1667 podwórek o powierzchni blisko 370 ha. Najwięcej z nich mieści się w dzielnicy Ruda - 380 (23 proc.). Tylko przy budynkach komunalnych znajduje się 650 podwórek o powierzchni prawie 105 ha. 88 z nich najbardziej nadaje się do nowego zagospodarowania.

Miejski program renowacji podwórek do 2030 r., obok konkretnych rozwiązań dotyczących zagospodarowania wybranych 10 podwórek, jest kompendium wiedzy o pozostałych takich przestrzeniach w mieście - ich liczbie, typie oraz stanie technicznym. Program jest też rodzajem podręcznika dobrych praktyk, z którego mogą korzystać np. spółdzielnie mieszkaniowe.

Rudzkie doświadczenia z zakresu renowacji podwórek wykorzystane zostały w publikacji Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach pt. "Kolorowe podwórka mikrorewitalizacja krok po kroku". Inicjatywa ma pomagać lokalnym społecznościom całego regionu odnawiać swoje podwórka niewielkim kosztem, przy zachowaniu walorów trwałości, użyteczności i piękna. Przewodnik zaprezentowano w październiku br. w Rudzie Śląskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie