×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ruiny zmieniają w luksus

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 01 sie 2018 10:51
  • Aktualizacja: 01 sie 2018 10:53
Ruiny zmieniają w luksus
OVO Wrocław fot. mat. prasowe

Hilton i OVO we Wrocławiu, Wilanów One w Warszawie, Angel Plaza i Wawel w Krakowie. Angel Poland Group inwestują w historyczną substancję polskich miast. Z szacunkiem, do mieszkańców, sąsiadów i zabytków. Niszczejące nieruchomości zmieniają w premium.

REKLAMA

Czym jest segment premium? Prof. Greg Clark, międzynarodowy ekspert urbanistyki (doradzał m.in. OECD, Bankowi Światowemu, a w 2015 r. otrzymał od Królowej Elżbiety II tytuł Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego) dla Sotheby’s International Realty mówił: - Za luksusowe uznawane są te części miasta, w których mieszkańcy mają wyjątkowo swobodny dostęp do wszelkiego rodzaju udogodnień. Luksusowe mieszkanie musi mieć do zaoferowania luksusowy, wielkomiejski styl życia.

Kraków, Wrocław, Warszawa. W takie właśnie lokalizacje od 15 lat inwestuje Angel Poland Group. W Polsce to często tereny o skomplikowanej strukturze własnościowej, a prawie zawsze - ścisłe i zabytkowe centra miast.

Sotheby’s od kilkunastu lat zajmuje się nieruchomościami segmentu premium; w raportach o rosnącym polskim rynku podkreśla wciąż ogromny potencjał: w Polsce „premium” wciąż jest relatywnie tanie.

Czy na pewno? Popatrzmy na liczby i konkretne inwestycje. To Angel Poland Group sprzedała pierwszy apartament za milion euro w Krakowie.

2003 - zakupy

Pierwsza wspólna wizyta wspólników Rona & Shachara (właściciele i zarządzający APG) w Krakowie owocuje zakupem działki przy ul. Koletek, tuż pod Wawelem. To początek.

Sławkowska

Serce Krakowa, kilka metrów od Rynku Głównego. Przed wejściem Polski do UE o nieruchomościach w centrach najbardziej atrakcyjnych polskich miast dyskutowaliśmy jak o żywych skamielinach. Unia przywiozła nam nową perspektywę, turystów, inwestorów. APG postawiła na unikalność, bliskość historycznego centrum Krakowa oraz widok z okien. W mniej niż rok od zakupu starej kamienicy wszystkie apartamenty zostały sprzedane indywidualnym klientom, a nowy inwestor zorganizował przestrzeń komercyjną wraz z butikowym pasażem.

Angel Plaza

Dziś to jeden z najlepszych adresów w Krakowie. Ulica Zwierzyniecka, kilkaset kroków od bulwarów wiślanych i Plant. Większość ze 170 apartamentów ma widok na Wawel. Stonowana fasada budynku wychodzi na ulicę prowadzącą z jednej strony nad Wisłę, z drugiej - pod „papieskie okno” krakowskiej kurii. Jest wewnętrzny ogród, wszyscy mieszkańcy mają dostęp do lobby, sali konferencyjnej, parkingu, fitness, sauny, jacuzzi. Budynek zaprojektowali Gottesman Szmelcman Architecture. W momencie oddania (2007) był to symbol luksusu pod Wawelem. Tak już zresztą zostało do dziś.

Wilanów One

Kompleks położony w pobliżu Błoń Wilanowskich, blisko centrum Warszawy. Ideą projektu było oddanie ponad 2100 luksusowych apartamentów z dostępem do przestrzeni wspólnej, obsługą i miejscami wypełniającymi czas wolny. Niby normalne. Ale tu wartością dodaną jest idealny miks bliskości centrum stolicy i natury.

Angel Poland Group uczestniczyła w pierwszym etapie budowy. W 2007 roku APG sprzedała wszystkie udziały w Wilanów One.

Angel Wawel

Nagrodzony tytułem Najbardziej Prestiżowej Inwestycji Mieszkaniowej (Otodom - Rewaloryzacja Architektury 2016). Wykreował nowy standard w Polsce. Królewski adres - pod Wawelem, prawie nad Wisłą. Inwestycja to trzy zabytkowe budynki byłego zakonu sióstr Koletek i z nową częścią mieszkalną tworzy zupełnie inny wymiar apartamentowca.

Zachowane mury XVI-wiecznego zakonu są sercem tego projektu, do którego pasują nowoczesne fragmenty inwestycji. 700-metrowy Apartament Królewski w dawnej kaplicy staje się najpiękniejszym penthousem w Polsce. Mieszkańcy wszystkich 222 apartamentów mają nielimitowany dostęp do prywatnego garażu, usługi concierge, patio, sali kinowej, biblioteki, sali bilardowej, piwniczki z winami, SPA z basenem, siłowni oraz przestrzeni fitness. Kraków im zazdrości. To nowy wymiart luksusu w mieście.

OVO Wrocław

Szacunek dla Wrocławia, bo niełatwo jest wprowadzić architekturę-organiczną do centrum miasta (jeśli znacie muzeum Kunsthaus Graz, to wiecie w czym rzecz). Udało się. Budynek zostaje obsypany nagrodami m.in.: tytułem Najbardziej Luksusowego Apartamentowca („Gazeta Wyborcza”, Hotel of the Year/Eurobuild), OVO Wrocław to 5-gwiazdkowy hotel OVO DoubleTree by Hilton, penthousy, apartamenty i przestrzeń biurowa w samym centrum. Przy ulicach Podwale i Juliusza Słowackiego, blisko pięknego Parku Słowackiego.

W Hotelu Hilton również jest miejsce na centrum konferencyjne, sala balowa, klub muzyczny oraz pasaż z butikami. Apartamenty na ostatnich piętrach mają spektakularny widok na miasto. Miasto, które przez lata żyło tą budową. W 2016 wrocławska „Wyborcza” tak cytowała Rona Ben Shahara, partnera Angel Poland Group: - Specjalizujemy się w apartamentach luksusowych. Obserwujemy, że Polacy poszukują coraz większych powierzchni. Jeszcze nie tak dawno 100 m kw. było postrzegane jako metraż luksusowy, a teraz musi to być minimum 150 m kw. W przypadku OVO Wrocław penthousy mają do 250 m kw. i przestronne tarasy, nawet o powierzchni 225 m kw.

Wszystkie penthousy zawierają przestrzenne tarasy, dostęp do wewnętrznego patio, usługi concierge, fitness, restauracji, kawiarni, strefy wellness i spa z dużym basenem. Budynek zaprojektowała pracownia Gottesman Szmelcman Architecture.

Angel Wings

Wrocław, przy Walońskiej, wzdłuż rzeki, 15 minut od centrum miasta. Projekt (Gottesman Szmelcman Architecture) napędził zmiany w całej dzielnicy. Kaskadowe tarasy, kaskadowe zmiany. Biura, pasaż z butikami, centrum rozrywkowe oraz apartamenty mieszkańców są zintegrowane z przestrzenią publiczną miasta.

A jeszcze 15 lat temu inwestycji nad wodą było niewiele. „Przez ostatnie kilkanaście lat wiele mówiło się o konieczności zwrócenia się miasta w stronę rzeki, ale niewiele się działo. Teraz staje się to faktem - mówi architekt Marcin Dziewoński. Wyremontowane nadodrzańskie bulwary przyciągają tłumy mieszkańców i turystów nie tylko w weekendy, ale również popołudniami w dni powszednie. Po Odrze pływają statki wycieczkowe, kajaki, rowery wodne i żaglówki.” Tak pisze wrocławska GW, wspomina także o Angel River, ale o tym za chwilę. Tymczasem Angel Wings stają się zieloną oazą w centrum Wrocławia.

The Granary

Ogołocony i zaniedbany historyczny spichlerz na Menniczej stracił większość atrybutów swojej świetności. Wszystko, co przypominało o jego oryginalnej skali, formie i wielkości było jedynie znakami zaniedbania. Powstał z tego pięciogwiazdkowy hotel w odrestaurowanym dawnym spichlerzu we Wrocławiu. Charakterystyczny dla średniowiecza obiekt został starannie odnowiony, by stworzyć butikowy hotel z 47 luksusowymi apartamentami. Otwarty w 2009 r. Hotel The Granary stał się punktem odniesienia dla butikowych hoteli w Polsce. Zauważyli go też autorzy prestiżowego katalogu Małych Luksusowych Hoteli na świecie w 2009 r. A zaprojektowali Gottesman Szmelcman Architecture.

Angel Care

Wesołe jest życie staruszka śpiewał Wiesław Michnikowski. Ten dom opieki jest połączeniem najlepszego wsparcia pielęgniarskiego oraz doskonałych udogodnień w życiu codziennych dla osób starszych. Centrum Wrocławia. 48 w pełni umeblowanych i bezpiecznych apartamentów przeznaczonych dla jednej lub dwóch osób. Dodatkowo 200 specjalistycznych łóżek dla chorych i starszych osób. Najważniejsze - by żaden z mieszkańców nie rezygnował ze swojego hobby. 24-godzinna opieka pielęgniarska, fizykoterapia i wsparcie medyczne to standard.

Angel City

Luksusowe apartamenty przy ulicy Szlak w Krakowie zmieniają nieatrakcyjny kwartał w centrum miasta. Tuż przy dworcu, tuż przy Starym Mieście. Angel City jest częścią dużego urbanistycznego projektu o nazwie „Nowe Miasto” - rewitalizacji przestrzeni wokół zabytkowego Dworca Kolejowego w Krakowie. Współczesna errata do historycznej zabudowy Starego Miasta.

Na inwestycję składają się w większości małe apartamenty typu studio - co idealnie wpisuje się w ideę – śródmiejskiego stylu życia. 5 budynków to 345 mieszkań. Widok z okien wychodzi na wewnętrzny dziedziniec oraz wprost na tętniące życiem ulice Krakowa.

Angel River

Projekt zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki, w jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, we Wrocławiu przy ul. Walońskiej. Dzięki rewitalizacji poprzemysłowej zniszczonej przestrzeni po dawnym zakładzie oczyszczania miasta projekt stał się kwintesencją ponadczasowej architektury, miejscem inspirującym i stwarzającym poczucie bezpieczeństwa. Blisko na dworzec PKP, blisko na Rynek. Nad rzeką.

Obecnie

Angel Poland Group zaliczana jest dziś do grona czołowych deweloperów w Polsce, z inwestycjami o wartości przekraczającej 500 mln euro. A co ważniejsze - to deweloper dyktujący trendy w polskich miastach. Współpracowali z najlepszymi polskimi architektami i z międzynarodowymi biurami architektonicznymi (m.in. Gottesman Szmelcman Architecture, Ranni Ziss Architects z Izraela, londyńskie Studio Blacksheep, brytyjska pracownia architektoniczna EPR czy architekci krajobrazu GILESPIES, krakowskie DDJM Biuro Architektoniczne, wrocławska Maćków Pracownia Projektowa).

Doświadczenie przekuwają w kolejne, coraz trudniejsze inwestycje. Kolejne projekty w drodze. Wśród nich koronny Angel Stradom, w przestrzeni między Kazimierzem, a Rynkiem. Historyczne, niszczejące kamienice wraz z wielkim ogrodem tuż pod Wawelem przy ul. Stradomskiej APG zmienia w zespół, na który składa się 5-gwiazdkowy, elegancki hotel Stradom House 12|14 z planowanymi 125 pokojami, restauracją, spa oraz luksusowy segment mieszczący 133 apartamenty Angel Stradom. Choć inwestycja już ruszyła, to przechodzi etap oceny odkryć archeologicznych. Kluczowy dla tak ważnych rejonów historycznych miast.

Ekologiczna natura APG będzie widoczna także w przyszłych inwestycjach. Najnowszy projekt grupy Angel Green realizowany w Krakowie, to zróżnicowana inwestycja, która czerpie najlepsze doświadczenia i inspiracje ze światowej architektury, dlatego do projektu zaangażowano nie tylko pracownię architektoniczną EPR z Londynu ale także międzynarodowych architektów krajobrazu – GILESPIES.

Obie te realizacje już niebawem odmienią i przywrócą mieszkańcom zaniedbane kwartały miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie