REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Rusza budowa Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Pierwsza część inwestycji - studio filmowe

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 24 lis 2022 09:00
Rusza budowa Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Pierwsza część inwestycji - studio filmowe
Tak ma wyglądać Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu, fot. mat. pras.
Rusza budowa Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Pierwsza część inwestycji - studio filmowe
Rusza budowa Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Pierwsza część inwestycji - studio filmowe

Budowa Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage wkracza w kolejny etap. Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski wydał pozwolenie na budowę pierwszej części inwestycji – studia filmowego.

REKLAMA

  • Prezydent Torunia Michał Zaleski ogłosił, że wydano pozwolenie na pierwszy etap budowy gmachu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage na toruńskich Jordankach.
  • Projekt siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage opracowuje austriackie biuro architektoniczne Baumschlager Eberle Lustenau.
    Inwestycja ma łącznie kosztować 600 mln zł, a początek prac budowlanych zaplanowano na przyszły rok.
  • Do stycznia 2023 roku trwa etap projektowania gmachu.
  • W pierwszym etapie powstanie część budynku, w którym znajdzie się m.in. studio filmowe.
  • Obiekt ma być gotowy do 2025 r.

Prezydent uroczyście przekazał dokument dyrektorowi ECFC, Kazimierzowi Suwale, w podczas konferencji zorganizowanej w CKK Jordanki, gdzie odbywa się jubileuszowa, trzydziesta edycja Festiwalu EnergaCamerimage. W wydarzeniu udział wzięli także pomysłodawca inwestycji i twórca Festiwalu EnergaCamerimage, Marek Żydowicz, oraz przedstawiciele biura projektowego Baumschlager Eberle Lustenau z profesorem Dietmarem Eberle, sławą światowej architektury, na czele. W trakcie spotkania zaprezentowana została także makieta realizowanego budynku, o której opowiedział główny projektant budynku Hugo Herrera Piano

Studio filmowe zlokalizowane będzie w południowej części działki ECFC na Jordankach, w pobliżu Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu”. Architekci z biura Baumschlager Eberle Lustenau zakończyli już pracę nad projektem studia, a aktualnie prowadzone są ostatnie prace nad dokumentacją wykonawczą projektu, które powinny zakończyć się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Wtedy też możliwe będzie przeprowadzenie procedury przetargowej, a w dalszej perspektywie rozpoczęcie prac budowlanych. Podczas wydarzenia organizatorzy instytucji wyjaśnili także, że dysponują wszystkimi niezbędnymi decyzjami w zakresie prowadzenia badań archeologicznych na terenie inwestycji, co potwierdza dokumentacja pochodząca od Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - Sambora Gawińskiego.

Studio filmowe ECFC będzie miało łącznie ponad 5000 mkw. W budynku znajdzie się hala nagraniowa wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne pozwalające na realizację produkcji w tzw. systemie rzeczywistości mieszanej, czyli ekranów LED pozwalających stworzyć wirtualną scenografię i naśladujących naturalne oświetlenie podczas kręcenia zdjęć filmowych. System składać się będzie z ekranu głównego, symulującego scenografię i ekranów bocznych i sufitowego, pełniących funkcję oświetlenia kręconej sceny. Oprócz pełnego zaplecza dla hali nagraniowej, w tym reżyserki i garderób, w obiekcie znajdą się także pomieszczenia postprodukcji filmowej w tym dedykowane montażowi filmowemu, realizacji efektów specjalnych oraz korekcji barwnej. W dolnej kondygnacji budynku znajdzie się miejsce dla niewielkiej restauracji, a na najwyższych kondygnacjach wygospodarowano przestrzeń na apartamenty, dla najważniejszych członków ekip korzystających ze studia. Oryginalnym rozwiązaniem zastosowanym w budynku będzie również siatka LED o powierzchni 120mkw. o nieregularnym kształcie zaprojektowana na elewacji obiektu. Budynek studia ma zostać ukończony na przełomie 2023 i 2024 roku.  Architekci opracowujący projekt budynku studia, zgodnie z umową zawartą między biurem Baumschlager Eberle Lustenau a Europejskim Centrum Filmowym Camerimage, zobowiązani zostali do przygotowania dokumentacji, która pozwoli na zbudowanie budynku w wyznaczonym wcześniej budżecie. 

Projektowanie pozostałej części Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage powinno się zakończyć na początku przyszłego roku. Cała inwestycja ma być oddana do użytku przed końcem 2025 roku.  

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie