×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rusza budowa kolejnego etapu zielonego osiedla bez barier. To projekt HRA Architekci

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 01 gru 2021 12:44
  • Aktualizacja: 01 gru 2021 12:45
Rusza budowa kolejnego etapu zielonego osiedla bez barier. To projekt HRA Architekci
Rusza budowa kolejnego etapu zielonego osiedla bez barier. To projekt HRA Architekci. fot. mat. Skanska Residential Development Poland
Rusza budowa kolejnego etapu zielonego osiedla bez barier. To projekt HRA Architekci
Rusza budowa kolejnego etapu zielonego osiedla bez barier. To projekt HRA Architekci

Skanska ruszyła z budową czwartego etapu flagowej inwestycji mieszkaniowej na Mokotowie, Holm House. W planach m.in. zielone dachy, zielona energia i dostępna architektura.

REKLAMA

  • Skanska ruszyła z budową kolejnego – czwartego etapu inwestycji Holm House na Mokotowie.
  • Projekt zakłada powstanie wewnętrznego dziedzińca i strefy relaksu dla mieszkańców; na dachu nowego budynku pojawi się roślinność i panele fotowoltaiczne.
  • Inwestycja Holm House 4 zostanie certyfikowana w systemie BREEAM, a co najmniej 40% mieszkań na terenie osiedla zostanie przystosowanych do restrykcyjnych wymogów certyfikatu Obiekt bez barier.
  • Za projekt odpowiada pracownia architektoniczna HRA Architekci. 

W ramach nowego etapu inwestycji Skanska wybuduje 140 mieszkań o metrażach od 26 do 108 m kw., a w każdym z nich znajdzie się balkon, loggia lub taras. Projekt zakłada również powstanie 2 lokali usługowych. 

- To już czwarty etap naszego bestsellerowego osiedla, które cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród osób poszukujących mieszkań. Bez wątpienia mocną stroną Holm House jest sama lokalizacja inwestycji, ale właściciele mieszkań doceniają również estetyczną, nowoczesną architekturę, niezwykle przemyślane rozkłady mieszkań oraz zwiększające komfort rozwiązania – takie jak: nawiewniki antysmogowe, panele fotowoltaiczne, zielone dachy, udogodnienia dla cyklistów i wiele innych – komentuje Agnieszka Karwala, Project Manager inwestycji Holm House w spółce mieszkaniowej Skanska.

Udogodnienia dla mieszkańców

Mieszkania, które powstaną w ramach najnowszego etapu inwestycji, zostaną wyposażone w nawiewniki antysmogowe ze specjalnymi filtrami, które pozytywnie wpłyną na jakość powietrza wewnątrz lokali oraz ograniczą przedostawanie się do nich alergenów. 

Przy budynku Holm House 4 pojawią się także stojaki rowerowe, a w garażu wieszaki dla rowerów. W garażach, oprócz komórek i boksów rowerowych, znajdą się także gniazda elektryczne, co umożliwi m.in. wygodne odkurzenie samochodu. W celu zwiększenia komfortu mieszkańców, Skanska przewidziała stworzenie specjalnej przestrzeni do odbiorów przesyłek kurierskich – w pomieszczeniu ochrony znajdującym się w pobliżu wejścia do budynku. 

Projekt inwestycji zakłada również powstanie wewnętrznego dziedzińca i strefy relaksu, przeznaczonych wyłącznie dla mieszkańców, na terenie których znajdzie się plac zabaw dla najmłodszych oraz prywatne ogródki. 

Panele fotowoltaiczne i “zielona” energia w częściach wspólnych 

Kolejnym elementem inwestycji, realizującym ideę ekologicznego osiedla, będą panele fotowoltaiczne, które pojawią się na dachu nowego budynku. “Zielona” energia elektryczna, którą wyprodukują, będzie wspierała zasilanie części wspólnych inwestycji. Dzięki temu koszty zużycia prądu będą dla mieszkańców niższe.

Zielone dachy i roślinność na terenie osiedla 

Projekt inwestycji zakłada pokrycie dachów zielenią, która zimą będzie zapobiegać utratom ciepła z budynku, a latem będzie go chronić przed nadmiernym nagrzewaniem od promieni słonecznych.

Deweloper wprowadzi na teren inwestycji specjalnie wyselekcjonowane gatunki roślin – głównie krzewy liściaste – zwiększające efektywność filtracji powietrza, a tym samym również walkę ze smogiem. Dzięki zastosowaniu systemu odzyskiwania wody do podlewania zieleni wykorzystywana będzie deszczówka. W częściach wspólnych znajdą się także budki i poidełka dla ptaków i owadów, których obecność przyczyni się do zachowania bioróżnorodności na terenie osiedla.

Przyjazna i dostępna architektura

Holm House 4 to kontynuacja projektów mieszkaniowych pracowni architektonicznej HRA Architekci dla spółki mieszkaniowej Skanska, które powstały przy ul. Zdziechowskiego. Inwestycja jest nie tylko dopełnieniem urbanistyczno-architektonicznym pierzei wraz z przestrzenią publiczną, lecz także kolejnym krokiem w rozwoju zrównoważonej tkanki miejskiej. Stanowi również kontynuację idei tworzenia przyjaznego i nowoczesnego miejsca do życia.

- Kontynuujemy i rozwijamy ideę dostępności i eliminowania barier architektonicznych – w czym wspiera nas konsekwentnie Fundacja Integracja odpowiedzialna za certyfikat Obiekt bez barier – mówi Michał Badowski, Architekt Dyrektor w biurze HRA Architekci. - Mimo pozornie górnolotnego wydźwięku idee te materializują się w postaci bardzo wymiernych i konkretnych rozwiązań. Likwidacja różnic poziomów, umieszczanie elementów wyposażenia na dostępnych wysokościach, zapewnienie wygodniejszej przestrzeni manewrowej w mieszkaniach i częściach wspólnych, zastosowanie kontrastowej kolorystyki oraz oznaczeń w języku Braille’a nie wyczerpują listy. Projektowany obiekt spełnia również kryteria certyfikacji BREEAM dotyczące budowania w poszanowaniu dla środowiska naturalnego. Uwaga zwrócona została na wykorzystanie “zielonej” energii, wspierającej zasilanie części wspólnych, na zastosowanie bezpiecznych dla środowiska materiałów oraz na gospodarkę wodą do podlewania zieleni. Tak jak w każdym naszym projekcie, staraliśmy się też, by wykreowana przestrzeń oraz estetyka były atrakcyjne, niebanalne i ponadczasowe – dodaje.

Mieszkania bez barier architektonicznych

Kilka lat temu to właśnie Holm House został pierwszą w Polsce inwestycją mieszkaniową z certyfikatem Obiekt bez barier, przyznawanym przez Fundację Integracja. Tym samym osiedle Skanska stało się pionierską zabudową wielorodzinną, w pełni dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów, rodziców z dziećmi i nie tylko.

Podobnie będzie w przypadku czwartego etapu inwestycji. Co najmniej 40% mieszkań na terenie osiedla zostanie przystosowanych do restrykcyjnych wymogów certyfikatu Obiekt bez barier. Dzięki temu budynek oraz części wspólne będą w całości dostępne dla mieszkańców. Skanska zastosuje zarówno w nich, jak i w wybranych mieszkaniach, takie rozwiązania, jak m.in.: bezprogowe dojścia do budynku, miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, ergonomiczne klamki, odpowiedniej szerokości drzwi, bezprogowe wejścia na balkon, domofony i włączniki świateł umieszczone na odpowiedniej wysokości, duża przestrzeń manewrowa na korytarzach, kontrastowa kolorystyka części wspólnych.   

Certyfikat BREEAM i „zielony” kredyt hipoteczny

Inwestycja Holm House 4, jak większość osiedli mieszkaniowych Skanska, zostanie certyfikowana w systemie BREEAM – w przypadku nowego budynku deweloper planuje uzyskać ocenę „Very good”. Warto przypomnieć, że jest to odznaczenie, które stanowi dla mieszkańców zapewnienie, że deweloper oraz generalny wykonawca spełnili wiele wymagających norm jakościowych na każdym etapie realizacji inwestycji (m.in. zadbali o recykling odpadów budowlanych, wykorzystali do budowy wyłącznie nietoksyczne materiały, zasilali plac budowy energią ze źródeł odnawialnych). A co więcej, „zielony” znaczek umożliwia też przyszłym właścicielom staranie się o tzw. Zieloną Hipotekę, czyli kredyty z najkorzystniejszymi na rynku warunkami i oprocentowaniem. 

Holm House – nagradzane osiedle

Choć to już czwarty etap inwestycji, warto wspomnieć o wyróżnieniach, które osiedle zdobyło w minionych latach. Holm House otrzymało Nagrodę 4Buildings Awards 2019 w kategorii Budynek Wielorodzinny – będącą częścią prestiżowego konkursu organizowanego rzez Grupę PTWP. Ideą plebiscytu jest promowanie nowoczesnego budownictwa, zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju. Poza tym inwestycja otrzymała nominację do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii najlepszy obiekt mieszkalny. Osiedle znalazło się również w gronie wyróżnionych inwestycji – w raporcie “Deweloper Roku 2020”, przygotowywanym przez Gazetę Finansową

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie