×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rusza budowa parku wodnego w Częstochowie

  • Autor: PAP
  • 22 sie 2018 10:20
Rusza budowa parku wodnego w Częstochowie
fot. pixabay

W czerwcu 2020 r. ma zostać oddany do użytku park wodny w Częstochowie, w którym - poza atrakcjami wodnymi - znajdzie się m.in. bardzo urozmaicona strefa spa, taras wypoczynkowy i część gastronomiczna. Koszt inwestycji to 51,5 mln zł.

REKLAMA

We wtorek odbyła się uroczystość symbolicznego wbicia łopaty. Inwestycja jest realizowana w formule "projektuj-buduj" w sąsiedztwie pływalni letniej MOSiR przy ul. Dekabrystów. Oprócz budowy samego budynku parku wodnego, zostaną wykonane drogi wewnętrzne, parkingi, chodniki i infrastruktura techniczna.

"To inwestycja, która Częstochowie się należy. Jest odpowiedzią na zgłaszane przez lata w ankietach i sondażach wnioski mieszkańców, którzy wskazywali park wodny jako jedną z ważniejszych potrzeb. Oczekują oni - obok innych inwestycji - także realizacji projektów poszerzających możliwości aktywnego odpoczynku, relaksu, atrakcyjnego spędzania wolnego czasu" - powiedział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Budynek parku wodnego będzie miał trzy kondygnacje, w podziemiach znajdzie się 46 miejsc parkingowych - z 227 łącznie planowanych. Usytuowany będzie dłuższym bokiem równolegle do ul. Dekabrystów. Jak zaznaczają przedstawiciele lokalnych władz, kształt budynku i jego lokalizacja umożliwi pozostawienie maksymalnie dużych powierzchni plażowych między nim a istniejącą pływalnią letnią.

Po stronie wschodniej znajdzie się plac gospodarczy z wejściami technicznymi. Hala basenowa powstanie po południowo-zachodniej stronie budynku. Obszerne przeszklenia zapewnią dobre, naturalne oświetlenie oraz rozległe widoki na przyległy teren.

"Staraliśmy się, już na etapie koncepcji, a później projektowania, aby mogło tu powstać miejsce przyjazne każdej grupie wiekowej. Postawiliśmy też na takie rozwiązania techniczne, które obniżą koszty funkcjonowania obiektu" - podkreślił wiceprezydent Częstochowy Jarosław Marszałek.

W centrum hali basenowej znajdzie się niecka rekreacyjna z atrakcjami wodnymi. Wydzielono także mniejsze strefy - dziką i leniwą rzekę, grotę sztucznej fali, część ze sztuczną falą, strefę z masażami oraz gejzerami, a także strefę relaksu z leżankami i ławeczkami z masażem. W pobliżu niecki rekreacyjnej zaplanowano baseny z hydromasażem oraz miejsca wypoczynku na leżakach. Nie zabraknie strefy z brodzikiem dla dzieci.

Na parterze budynku powstaną punkty kasowe oraz szatnie z szafkami i przebieralnie. Na piętrze znajdzie się z kolei strefa spa (m.in. z saunami, grotą lodową i basenem solankowym), a także taras relaksacyjny z placem zabaw oraz część gastronomiczną - z barem - na antresoli. Na tym samym poziomie będą także pomieszczenia administracyjne, a w piwnicach - pomieszczenia techniczne, socjalne, magazynowe oraz parking.

Łączny koszt wykonania prac projektowo-budowlanych to 51 mln 537 tys. zł. Planowany termin zakończenia budowy to 26 czerwca 2020 roku. Robotami zajmuje się konsorcjum firm "Przemysłówka" i ,"Kar-Bud". Inwestorem zastępczym jest konsorcjum firm "Wudimeks" i "Primex".

"Nie mamy zbyt wiele czasu. Pozostała nam końcówka bieżącego roku i cały przyszły. Na rok 2020 chcemy zostawić prace wykończeniowe. Od jutra zabieramy się do pracy. Deklarujemy, że realizacja przebiegnie rzetelnie i w terminie" - zapewnił Andrzej Stępień z "Przemysłówki".

Jak przypomina magistrat, rozpoczęcie robót oznacza ograniczenie terenu dostępnego dla osób korzystających z pływalni letniej. Niedostępne będą zatem boiska do siatkówki plażowej, plac zabaw dla dzieci oraz znaczna część trawiastego terenu. Trzeba też liczyć się z ruchem pojazdów wjeżdżających na plac budowy i wyjeżdżających z niego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie