REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Rusza budowa podstawówki w Rudzie Śląskiej. W miejscu starego budynku będą boiska

  • Autor: PAP
  • 17 lis 2021 12:22
Rusza budowa podstawówki w Rudzie Śląskiej. W miejscu starego budynku będą boiska
Rusza budowa podstawówki w Rudzie Śląskiej. fot. Shutterstock

W Rudzie Śląskiej rusza budowa budynku, do którego przeniesiona zostanie siedziba Szkoły Podstawowej nr 17. Obecny budynek, dotknięty szkodami górniczymi, zostanie wyburzony, a w jego miejscu powstaną boiska.

REKLAMA

  • Szkoła Podstawowa nr 17 w Rudzie Śląskiej będzie mieć nową siedzibę.
  • Budynek zastąpi obecny, będący w bardzo złym stanie technicznym z powodu szkód górniczych.
  • Koszt inwestycji to 29 mln zł, część to wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
  • W miejscu starego budynku powstaną boiska szkolne.
  • Planowane rozwiązania architektoniczne były na etapie projektowania konsultowane zarówno z rodzicami, jak i z pracownikami szkoły.

"Mieszkańcy musieli poczekać na rozpoczęcie tej ważnej inwestycji ze względu na procedurę odwoławczą w postępowaniu przetargowym. Nareszcie mogliśmy jednak podpisać umowę z wykonawcą i przekazać mu plac budowy" - powiedziała w środę prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

"Obecny budynek SP 17 tak mocno odczuł już skutki eksploatacji górniczej, że w grę wchodził albo jego kapitalny remont, albo budowa nowego. Zdecydowaliśmy się na to drugie rozwiązanie, bo nie mieliśmy gwarancji, że po remoncie sytuacja znów się nie powtórzy" - dodała.

Nowa szkoła powstanie na terenie znajdującym się przy obecnych zabudowaniach, z których uczniowie korzystać będą do czasu zakończenia inwestycji. Po przeprowadzce dzieci do nowej lokalizacji stary budynek zostanie wyburzony, a w jego miejscu w przyszłości powstaną boiska szkolne. W nowym obiekcie powstaną też oddziały przedszkolne, zwiększając liczbę miejsc przedszkolnych w tej części miasta.

Planowane rozwiązania architektoniczne były na etapie projektowania konsultowane zarówno z rodzicami, jak i z pracownikami szkoły. Nowa placówka ma być "obiektem w skali dziecka". Będzie składać się z głównego, dwukondygnacyjnego budynku, który pomieści m.in. aulę, bibliotekę, stołówkę, świetlicę oraz pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i techniczne. Od centralnej części budynku niczym gałęzie drzewa będą odchodzić pozostałe strefy organizacyjne - istniejąca sala gimnastyczna, klasy 4-8, klasy 1-3 i przedszkole. Każda ze stref organizacyjnych, dzięki oddzielnym wejściom, będzie mogła działać niezależnie. W ten sposób np. dzieci z przedszkola nie będą miały kontaktu z uczniami z klas 4-8. Powierzchnia użytkowa nowego budynku szkoły wyniesie 2900 m kwadratowych.

Ogółem w części przedszkolnej powstaną 4 sale dla przedszkolaków, natomiast w części szkolnej 20 sal lekcyjnych dla uczniów klas 1-8. Każda klasa będzie miała swój indywidualny dziedziniec. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli również na zrównoważone oświetlenie sal lekcyjnych naturalnym światłem przez cały dzień. Umożliwi to także na prowadzenie części zajęć na zewnątrz. Dodatkowo uczniowie będą mogli kreować przestrzeń wewnętrznych ogródków.

Inwestycja będzie kosztować ponad 28,7 mln zł. Na jej realizację miasto pozyskało środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. "Wniosek o dofinasowanie budowy nowej siedziby Szkoły Podstawowej nr 17 złożyliśmy w drugiej edycji Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w której przyznano nam 5 mln zł, z czego 4 mln zł na tę inwestycję" - poinformował wiceprezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk.(PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ agz/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie