×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rusza budowa przystanku kolejowego w Dąbrówce nad Jeziorem Mucharskim

  • Autor: PAP
  • 10 mar 2023 12:49
Rusza budowa przystanku kolejowego w Dąbrówce nad Jeziorem Mucharskim
Rusza budowa przystanku kolejowego w Dąbrówce nad Jeziorem Mucharskim, fot. shutterstock

W Dąbrówce powstanie nowy przystanek kolejowy: Dąbrówka Jezioro Mucharskie. Dodatkowy obiekt na linii nr 97 Skawina – Żywiec ułatwi dotarcie do terenów rekreacyjnych jeziora. Budowa rozpocznie się w poniedziałek i zakończy w IV kw. br.

REKLAMA

Jak poinformowała w piątek spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, inwestycja za blisko 4 mln zł netto jest realizowana w ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

Dodatkowy punkt zatrzymywania się pociągów będzie zlokalizowany w okolicy Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Dąbrówce, w bliskiej odległości Jeziora Mucharskiego. Peron zostanie wyposażony w wiaty, ławki, tablice informacyjne, oznakowanie i oświetlenie. Zamontowane będą także pochylnie i ścieżki naprowadzające dla osób z niepełnosprawnościami, a w pobliżu przystanku powstanie parking.

Według zarządcy infrastruktury kolejowej dzięki tej inwestycji okoliczni mieszkańcy zyskają większe możliwości podróży m.in. do Skawiny, Krakowa, Suchej Beskidzkiej i Zakopanego. Dodatkowy obiekt ułatwi także dojazd turystom do rekreacyjnych obszarów Jeziora Mucharskiego.

Cytowany w informacji prasowej PKP PLK minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wskazał, że dzięki rządowemu programowi przystankowemu kolej staje się bliższa mieszkańcom, dla których korzystanie z tego środka transportu jest wygodniejsze. "Umożliwiając większej liczbie mieszkańców polskich regionów korzystanie z transportu kolejowego, walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym" - zaznaczył Adamczyk.

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel ocenił, że budowa nowych przystanków w ramach programu przystankowego stanowi istotny element zwiększania dostępności i lepszego wykorzystania kolei jako ekologicznego środka transportu. "Inwestycje realizowane przy wsparciu rządowego programu obejmują 173 lokalizacje w całej Polsce" - podkreślił w informacji prasowej spółki.

Jak wskazano, Dąbrówka Jezioro Mucharskie to kolejny dodatkowy obiekt do obsługi podróżnych na linii nr 97 Skawina - Żywiec. Na trasie tej wybudowano wcześniej przystanki: Radziszów Centrum, Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki.

Zgodnie z planami w ramach rządowego programu przystankowego w Małopolsce powstanie w sumie dziewięć nowych przystanków: Kraków Piastów, Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek, Wolbrom Zachodni, Zator Park Rozrywki, Pisary, Dąbrówka oraz Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków. Z przystanków Wolbrom Zachodni i Zator Park Rozrywki podróżni korzystają od grudnia 2022 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie