×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rusza budowa wiaduktu w Łańcucie

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 07 cze 2023 15:47
  • Aktualizacja: 07 cze 2023 15:50
Rusza budowa wiaduktu w Łańcucie
Prace rozpoczynające budowę wiaduktu w Łańcucie, fot. Grzegorz Biega, fot. mat. PKP PLK

W Łańcucie rusza budowa dwupoziomowego wiaduktu. Będą dwa pasy ruchu, chodnik i ścieżka rowerowa.

REKLAMA

  • W Łańcucie powstanie bezkolizyjny obiekt, który zastąpi ruchliwy przejazd kolejowo-drogowy. Rozpoczynają się prace budowlane.
  • Dwupoziomowy obiekt pozwoli na swobodną komunikację pod torami. Będą dwa pasy ruchu, chodnik i ścieżka rowerowa.
  • Prace za blisko 26 mln zł netto są współfinansowane w ramach POIiŚ.

Nowy wiadukt kolejowy w Łańcucie zostanie wybudowany w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego w ciągu ul. Grunwaldzkiej i Podzwierzyniec. Istniejące skrzyżowanie stanowi obecnie dojazd z autostrady do południowej części powiatu łańcuckiego. Codziennie jest ono wykorzystywane przez kierowców kilkunastu tysięcy aut.

Dwupoziomowy obiekt pozwoli na swobodną komunikację pod torami. Będą dwa pasy ruchu, chodnik i ścieżka rowerowa. Wysokość obiektu pozwoli na przejazd samochodów do wysokości 4,60 m. Wiadukt wyeliminuje korki i znacznie usprawni komunikację. Zapewnione będą też sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże koleją na trasie Rzeszów – Łańcut – Przemyśl.

Bezkolizyjne rozwiązanie, które powstaje w Łańcucie - to efekt współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Wartość zadania na realizację robót wynosi 25,9 mln zł netto. PLK SA sfinansuje za 7,2 mln zł netto budowę konstrukcji wiaduktu nad linią kolejową.

Zakres prac zarządcy infrastruktury kolejowej obejmie również przebudowę torów, sieci trakcyjnej, urządzeń teletechnicznych i sterowania ruchem kolejowym oraz odwodnienie, w miejscu dotychczasowego przejazdu kolejowo-drogowego. PZDW zrealizuje budowę układu drogowego w rejonie nowego obiektu.

Budowa wiaduktu w Łańcucie realizowana jest z projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”. Przedsięwzięcie warte ponad 312 mln zł ubiega się o dofinansowanie przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie