×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rusza konkurs na projekt Centrum Wsparcia Sportu

  • Autor: UM Warszawa
  • 16 lis 2018 10:15
Rusza konkurs na projekt Centrum Wsparcia Sportu
fot. unsplash

Już wkrótce ośrodek „Polonia” zamieni się w prawdziwe centrum sportowego rozwoju. Miasto ogłosiło konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania obiektu przy ulicy Konwiktorskiej 6. Wśród najważniejszych założeń modernizacji znajduje się budowa stadionu piłkarskiego z trybunami.

REKLAMA

- Przez wiele lat wydatkowaliśmy środki na przebudowy i remonty ośrodka „Polonia”, ale to za mało. Nadszedł czas na kolejne, wielkie zmiany. Konkurs architektoniczny zakłada przede wszystkim modernizację stadionu wraz z trybunami, a to nie wszystko. W obliczu tak dużego potencjału tego miejsca, zważywszy również na wieloletnią, piękną historię klubu sportowego Polonia Warszawa, zdecydowaliśmy wspólnie, aby właśnie tu powstało Młodzieżowe Centrum Sportu. Powstanie stadion z trybunami, które pomieszczą 15,5 tys. kibiców, a przed stadionem hala sportowa oraz Centrum Wsparcia Sportu dedykowane młodym zawodnikom. Chcemy, aby warszawska młodzież w tym kompleksie znalazła swoje miejsce i rozwijała sportowe umiejętności – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy i dodaje – Dziś ogłaszamy konkurs architektoniczny, a już w przyszłym roku poznamy zwycięską koncepcję i zaczniemy proces projektowy. Inwestycja ta będzie realizowana w kilku etapach, więc przed nami kilka lat intensywnej pracy.

- Przed architektami stoi nie lada wyzwanie. Muszą zaprojektować nowoczesny stadion piłkarski, wpisany w zabytkowy układ, a także dwa budynki na przedpolu wraz z placem publicznym. Dlatego do jury konkursowego zaprosiliśmy architektów z zagranicy: Wojciecha Grabianowskiego z niemieckiej pracowni RKW Architektur, który zaprojektował stadion w Gdańsku, oraz szwajcarskiego architekta Pieta Eckerta z pracowni E2A – mówi Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Celem Konkursu jest uzyskanie najlepszego rozwiązania architektoniczno-urbanistycznego. Obiekt powinien wyróżniać się walorami przestrzennymi, architektonicznymi i funkcjonalno-użytkowymi. Koncepcja musi uwzględniać zarówno charakter kompleksu, jak i wpasować się w sąsiadującą zabudowę oraz otoczenie i krajobraz. Powinna posiadać innowacyjną formę i uwzględniać uwarunkowania ekonomiczne.

Wśród najważniejszych założeń modernizacji obiektu sportowego przy ul. Konwiktorskiej 6 znajduje się budowa stadionu piłkarskiego z trybunami, na których rywalizację będzie mogło obserwować przynajmniej 15,5 tysiąca kibiców. Na terenie pomiędzy stadionem, a ul. Bonifraterską, powstać mają dwa budynki kubaturowe. W pierwszym z nich zlokalizowana zostanie hala sportowa – dla min. 1150 widzów – w której rozgrywane będą mecze m.in. siatkówki i koszykówki. W drugim z budynków powstanie Centrum Wsparcia Sportu, w którym znajdą się powierzchnie towarzyszące i uzupełniające główne funkcje kompleksu sportowego. Pod budynkami znajdować się będzie parking na ok. 775 miejsc. Dzięki decyzji radnych m.st. Warszawy na realizację I etapu tego projektu w Wieloletniej Prognozie Finansowej zostało zapisane prawie 158 milionów złotych.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie należy składać do 21 grudnia br. do godz. 16.00 w kancelarii Biura Architektury i Planowania Przestrzennego (ul. Marszałkowska 77/79). Termin składania prac konkursowych mija 25 kwietnia 2019 r. o godz. 16.00.

Oceniana będzie atrakcyjność i funkcjonalność proponowanych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych (30 proc.), zgodność koncepcji z wytycznymi (30 proc.), integralność całości kompozycji (20 proc.), a ostatnie 20 proc. można uzyskać za uwarunkowania finansowe realizacji koncepcji i ekonomikę późniejszej eksploatacji.

Nadesłane projekty oceni jury, w skład którego weszli: Wojciech Grabianowski, przewodniczący sądu, architekt z niemieckiej pracowni RKW Architektur, Piet Eckert, architekt ze szwajcarskiej pracowni E2A, Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy; Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, zastępca przewodniczącego sądu; Andrzej Bulanda, architekt, sędzia konkursowy SARP; Mariusz Czaja, delegat Polonia Warszawa; Marcin Chruśliński, architekt, sędzia referent; Konrad Grabowiecki, sędzia konkursowy SARP; Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków; Paweł Lech, radny m.st. Warszawy; Janusz Samel, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji; Stefan Słupczyński, Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa, Łukasz Tusiński, delegat Polonia Warszawa; Wojciech Wagner, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Autor zwycięskiej koncepcji otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł i zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. W konkursie przewidziana jest także II i III nagroda, w wysokości odpowiednio 50 i 25 tys. zł oraz dodatkowo pula 25 tys. zł do wypłat za ewentualne wyróżnienia. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w maju 2019 r.

To pierwszy konkurs organizowany przez miasto stołeczne Warszawa, w którym wnioski o dopuszczenie do uczestnictwa w nim będą składane wyłącznie drogą elektroniczną i poświadczone podpisem elektronicznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie