×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rusza projekt badawczy o zakopiańskiej architekturze i przestrzeni

  • Autor: PAP
  • 03 paź 2021 09:28
Rusza projekt badawczy o zakopiańskiej architekturze i przestrzeni
Rusza projekt badawczy o zakopiańskiej architekturze i przestrzeni, fot. unsplash

Muzeum Tatrzańskie zainicjowało cykl spotkań pod nazwą "W stronę Nowego Zakopanego". Projekt ma na celu wykreowanie kierunków rozwoju miasta pod Giewontem.

REKLAMA

"To jest projekt badawczy. Efektem spotkań będzie publikacja o współczesnym Zakopanem, o zakopiańskiej architekturze i przestrzeni. Jej treść ma ocenić kontekst historyczny miasta pod Giewontem. Zależy nam na tym, aby spojrzeć na rozwój Zakopanego w krytyczny sposób, aby zastanowić się w jakim kierunku idziemy i w jakim kierunku miasto powinno się rozwijać" - powiedziała PAP Julita Dębowska z muzeum Tatrzańskiego.

W ramach projektu "W stronę Nowego Zakopanego" realizowanego przez Muzeum Tatrzańskie zaplanowano cykl spotkań, które odbywają co dwa tygodnie, aż do końca bieżącego roku. Pierwsze spotkanie ze znawcą stylu zakopiańskiego Zbigniewem Moździerzem przybliżyło kontekst historyczny Zakopanego i rozwoju tutejszej architektury od końca XIX wieku.

"Chcemy dać odpowiedź na pytanie, w jaki sposób mogłoby rozwijać się dalej Zakopane. Wszyscy zachwycają się architekturą dawnego Zakopanego, stylem zakopiańskim i starymi góralskimi chałupami. Z drugiej jednak strony agresywnie pod Giewontem zaczynają dominować budynki deweloperskie wielkokubaturowe. Chcemy wiedzieć co wpływa na projektowanie takich budynków. Czy jest to kwestia tylko inwestorów, czy to też kwestia przepisów i warunków, czy też potrzeb, które precyzuje rynek. Pewnych procesów urbanistycznych nie da się zatrzymać i Zakopane będzie się rozbudowywać. Pytanie tylko w jakim kierunku ta zabudowa pójdzie. Czy koniecznie musi iść w stronę dużych kubatur?" - pytała Dębowska.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie