REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Rusza projekt modernizacji i aranżacji wnętrz Pałacu Krasińskich w Warszawie

  • Autor: PAP
  • 31 sie 2021 16:09
Rusza projekt modernizacji i aranżacji wnętrz Pałacu Krasińskich w Warszawie
Ruszył projekt pt. "Modernizacja i aranżacja wnętrz Pałacu Krasińskich przy Placu Krasińskich 3/5 w Warszawie", fot. shutterstock

Ruszył projekt pt. "Modernizacja i aranżacja wnętrz Pałacu Krasińskich przy Placu Krasińskich 3/5 w Warszawie" - poinformowano we wtorek na Twitterze Biblioteki Narodowej (BN) w Warszawie.

REKLAMA

Jak wyjaśniono we wpisie, "we wtorek odbyła się konferencja otwierająca projekt +Modernizacja i aranżacja wnętrz Pałacu Krasińskich (Pałacu Rzeczypospolitej) przy Placu Krasińskich 3/5 w Warszawie+".

"Celem projektu jest zmiana funkcjonalno-użytkowej przestrzeni Pałacu, przywrócenie zabytkowi jego dawnej świetności, udostępnienie unikatowych zbiorów dziedzictwa historyczno-kulturowego oraz wzmocnienie funkcji społeczno-kulturowych mieszkańców Warszawy, Mazowsza, a także gości z pozostałych regionów Polski i zagranicy odwiedzających stolicę" - czytamy w informacji na stronie BN.

Przypomniano, że "Pałac i przylegający do niego Ogród Krasińskich stanowią charakterystyczne dla baroku założenie pałacowo-ogrodowe (fr. entre cour et jardin)". "Wybudowany w latach 1688-99 według projektu Tylmana z Gameren, w zgodnej opinii współczesnych, należał do najpiękniejszych pałaców magnackich w Warszawie" - podkreślono.

Wyjaśniono, że dzięki przebudowie i nowej aranżacji wnętrz Pałacu Rzeczypospolitej "możliwe stanie się: udostępnienie obiektu oraz najcenniejszych zbiorów BN, które obecnie nie są dostępne dla zwiedzających; stworzenie optymalnych możliwości kompleksowego funkcjonowania obiektu, tak by sprostać oczekiwaniom wszystkich grup społecznych pochodzących z różnych środowisk, będących w różnym wieku i posiadających różne doświadczenia; dostosowanie Pałacu do wymogów współczesnych technologii i standardów instytucji kultury tak, aby stał się ważną przestrzenią życia społeczno-kulturowego oraz unikalną atrakcją turystyczną na mapie Warszawy; stworzenie interaktywnej przestrzeni wystawienniczej prezentującej unikalne zbiory BN (ekspozycja zabytkowych obiektów, czasowe wystawy tematyczne; prezentacja historii Biblioteki Narodowej, Pałacu Rzeczypospolitej, książki i druku, europejskiego dziedzictwa literackiego, a także historycznych i współczesnych praktyk czytelniczych); stworzenie otwartej, wielopokoleniowej przestrzeni edukacji i informacji, przeznaczonej na potrzeby zajęć i warsztatów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży szkolnej, dorosłych i seniorów; w ścisłej współpracy z mieszkańcami Warszawy stworzenie nowej, bogatej oferty kulturalnej i edukacyjnej, która będzie dostępna w Pałacu Rzeczypospolitej oraz zaktywizuje lokalną społeczność we wszystkich grupach wiekowych".

Zaznaczono, że "projekt będzie wdrażany w partnerstwie z norweską Biblioteką Publiczną w Bergen".

Projekt dofinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) 2014-21 (2 mln 794 tys. 993,25 euro) i budżetu państwa (524 tys. 998,81 euro).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie