×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rusza przebudowa stacji Olsztyn Główny

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • Opublikowano: 18 mar 2022 13:47
Rusza przebudowa stacji Olsztyn Główny
Rusza przebudowa stacji Olsztyn Główny, fot. Martyn Jandula, mat. PKP PLK

Rozpoczęła się przebudowa stacji Olsztyn Główny.  Inwestycja jest warta prawie 400 mln zł. Po przebudowie stacja będzie dostępna i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnościami.

REKLAMA

  • Rozpoczęła się przebudowa stacji Olsztyn Główny - inwestycji wartej blisko 400 mln zł.
  • Przed budową nowych peronów, które będą wyposażone w windy i schody ruchome, zdemontowane będą stare konstrukcje. Rozbierane są tory: szyny i podkłady.
  • Stacja będzie dostępna architektonicznie, windy i schody ruchome ułatwią dostęp, a dobrą orientację na stacji dla osób niewidzących lub słabowidzących zapewnią ścieżki naprowadzające oraz oznaczenia w języku Braille’a.
  • Prace przy peronach zaczną się od peronu nr 4. Wykonawca zabezpieczy zabytkowe wiaty na peronie nr 2 i 4. 

Pasażerowie będą wygodniej korzystać ze stacji Olsztyn Główny dzięki nowym peronom windom i schodom ruchomym. Po renowacji zachowane zostaną zabytkowe wiaty. Przedłużenie przejścia podziemnego ułatwi dostęp do kolei.

Przeczytaj także >> Ta architektura nie ma barier: 10 inwestycji dostępnych architektonicznie

Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się zyskają lepszy dostęp na perony. Ułatwieniem będą windy na każdy z peronów oraz schody ruchome. Dobrą orientację na stacji dla osób niewidzących lub słabowidzących zapewnią ścieżki naprowadzające oraz oznaczenia w języku Braille’a.

PLK wybudują nowe przejście podziemne o długości 140 metrów – o 100 metrów dłuższe niż obecne. Dzięki temu również mieszkańcy osiedla Zatorze zyskają wygodne dojście – dostosowane do potrzeb osób o ograniczanych możliwościach poruszania się. Przejście będzie szersze oraz wyższe.

Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie zapewnią bezpieczne poruszanie się po peronach także po zmroku. Zabytkowe wiaty zostaną poddane renowacji. PLK zadbają aby został zachowany ich historyczny charakter.

Wartość przebudowy stacji Olsztyn Główny to 382,1 mln zł netto. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2024 roku. Przebudowa stacji jest dofinansowana w wysokości 126,8 mln zł z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie