×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rusza remont ceglanego muru chroniącego bielski zamek

  • Autor: PAP
  • 18 cze 2018 14:20
  • Aktualizacja: 18 cze 2018 14:19
Rusza remont ceglanego muru chroniącego bielski zamek
Bielsko-Biała, fot. pixabay

Rusza remont będącego w złym stanie muru oporowego, który chroni bielski zamek książąt Sułkowskich przed osunięciem – poinformował w poniedziałek Wojciech Glądys, wicedyrektor bielskiego Muzeum Historycznego, które mieści się na zamku.

REKLAMA

- W poniedziałek przekazaliśmy plac firmie z Katowic, która wykona remont. Prace potrwają do końca roku - powiedział.

Mur przebiega wzdłuż wschodniej części zabytku i jednocześnie głównej ulicy miasta. 100-m. ściana przez wiele lat była degradowana przez wodę, mróz, a także porastające ją rośliny. Jej stan ostatnio był już tak zły, że w części została pokryta siatką, by fragmenty nie spadły na przechodniów.

Glądys powiedział, że remont obejmie odbudowę najbardziej zniszczonych części. Cegła zostanie wyczyszczona. Zastosowana zostanie spoina, która powinna zapobiegać kruszeniu się muru. Wyremontowane zostaną też wieńczące mur "czapy" z piaskowca oraz rynna, która ściąga wodę z góry. Całość zostanie wyczyszczona.

Remont finansuje śląski urząd marszałkowski. Wykonawca otrzyma ok. 1,95 mln zł.

Mur został odsłonięty w 1974 r., gdy rozebrane został tzw. bazary zamkowe, zbudowane w latach 1898-1899. Otaczały one Zamek Sułkowskich z dwóch stron. Od wschodu były to arkady, których dachy tworzyły taras. Od północy znajdowały piętrowe kamienice.

Bielski zamek został wzniesiony przypuszczalnie przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka, żyjącego na przełomie XIV i XV w. W XV i XVI w. nastąpiła jego rozbudowa. Na przestrzeni wieków należał do wielu rodzin. W 1752 r. zamek nabył Aleksander Sułkowski, który dwa lata później otrzymał tytuł książęcy w Bielsku. Zamek pozostał własnością tego rodu do 1945 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie