REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rusza remont zabytkowego zegara praskiego ratusza

  • Autor: PAP
  • 09 sty 2018 09:39
Rusza remont zabytkowego zegara praskiego ratusza
Praga, fot. pixabay

Zabytkowy zegar praskiego ratusza, jedna z największych atrakcji turystycznych czeskiej stolicy, przejdzie półroczny remont – informuje agencja CTK. W poniedziałek średniowieczny, astronomiczny zegar z figurami 12 apostołów został zdemontowany.

REKLAMA

Renowacja zegara, który powstał w 1410 roku, jest pierwszym takim przedsięwzięciem po II wojnie światowej; potrwa kilka miesięcy. Na wieżę ratusza na starym rynku w Pradze ma wrócić pod koniec letnich wakacji - pisze CTK. Ratusz został uszkodzony w czasie wojny i w 1948 roku zegar musiano naprawić. Wprowadzono także zmiany w mechanizmie czasomierza.

Operację demontażu zegara śledzili w poniedziałek turyści i mieszkańcy miasta. Działanie mechanizmu, szczególnie w południe i o północy zawsze obserwowały tłumy widzów. Wówczas zegar obok położenia planet i kalendarza ukazywał w dwóch górnych oknach przesuwającą się procesję 12 apostołów oraz postaci Turka, Śmierci, Marności i Chciwości.

- Przywrócimy stare bębny na liny i koła zębate, które mieliśmy w depozycie. Zegar będzie poruszany tak, jak był pierwotnie - cytuje zegarmistrza i rzeźbiarza Petra Skalę portal informacyjny iDNES.

Równolegle z renowacją mechanizmu będą prowadzone prace konserwatorskie rzeźb i malowanej tarczy zegara. Koszt tych prac ma sięgnąć prawie 400 tys. euro.

W roku 2002 zegar nagle przestał chodzić i wybijać godziny. Stało się tak w trakcie katastrofalnej powodzi, która między innymi uszkodziła jedną ze stacji transformatorowych. Dziesięć lat później, 23 grudnia 2012 roku, mechanizm zegara został unieruchomiony dla uczczenia zmarłego pięć dni wcześniej byłego prezydenta Vaclava Havla.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie