×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rusza zbiórka pamiątek dla powstającego Muzeum Ziemi Gostynińskiej

  • Autor: PAP
  • 02 mar 2023 13:23
Rusza zbiórka pamiątek dla powstającego Muzeum Ziemi Gostynińskiej
Rusza zbiórka pamiątek dla powstającego Muzeum Ziemi Gostynińskiej, fot. shutterstock

Muzeum Mazowieckie w Płocku, w związku z projektem utworzenia nowego oddziału - Muzeum Ziemi Gostynińskiej, ogłosiło zbiórkę pamiątek związanych z historią Gostynina i regionu. Placówka ma powstać w "gostynińskich arkadach", pochodzących z lat 20. XX wieku. Jej otwarcie planowane jest na 2025 r.

REKLAMA

"Uwaga mieszkańcy i wielbiciele Gostynina i Ziemi Gostynińskiej. Ogłaszamy wielką zbiórkę pamiątek związanych z historią miasta i regionu. Zgłoście się do nas, jeśli posiadacie ciekawe fotografie, obrazy, listy, pamiętniki, odznaczenia, mapy, po prostu wszelkie przedmioty, które w jakiś sposób opowiadają historię Gostynina" - przekazało w czwartek płockie Muzeum Mazowieckie.

Jak wyjaśniono w informacji o zbiórce, pamiątki związane z Gostyninem i regionem można np. ofiarować lub przekazać w depozyt. "Możliwe są także inne formy przekazania pamiątek, wszystko będziemy omawiać indywidualnie" - zaznaczyło płockie Muzeum Mazowieckie. Chętni mogą zgłaszać się m.in. do Biura Rady Powiatu Gostynińskiego w Gostyninie, od 27 do 31 marca.

Według Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, któremu podlega Muzeum Mazowieckie w Płocku wraz ze swymi oddziałami, otwarcie Muzeum Ziemi Gostynińskiej planowane jest na 2025 r. Do tego czasu potrwa adaptacja na cele muzealne siedziby placówki, która znajdzie się w budynku zwanym "gostynińskimi arkadami", pochodzącymi z lat 20. XX wieku.

Obiekt ten, jak podkreśla urząd marszałkowski - jest jednym z najcenniejszych zabytków Gostynina, zarazem "interesującym przykładem dwudziestowiecznej architektury municypalnej na Mazowszu". "Urządzenie w nim placówki muzealnej jest koncepcją w pełni uzasadnioną. Jej realizacja z jednej strony przyczyni się do ożywienia życia kulturalnego w niewielkim mieście, jakim jest Gostynin, z drugiej zaś uratuje przed zniszczeniem zabytkowy budynek" - podkreśla mazowiecki samorząd.

Jak zapowiada, stała ekspozycja w nowej placówce "będzie poświęcona dziejom Gostynina i historycznej ziemi gostynińskiej", głównie dziejom miasta i regionu począwszy od XIX wieku. "Wyraźną cezurą jest wielki pożar miasta w 1809 r., który strawił prawie całą jego zabudowę drewnianą, w tym ratusz z przechowywanymi w nim księgami miejskimi i dokumentami. Dawne miasto przestało istnieć, a wraz z nim kultura materialna mieszkańców oraz utrwalone na piśmie świadectwa przeszłości" - wyjaśnia Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Muzeum Ziemi Gostynińskiej prezentować będzie m.in. udział społeczeństwa miasta i regionu w walce o wolną Polskę, w tym w okresie zaborów i powstań narodowych, wojny z bolszewikami w 1920 r. i II wojny światowej, a także dzieje mniejszości etnicznych i religijnych do 1945 r. oraz historię miasta i okolic do 1989 r. Oprócz stałej ekspozycji - jak zapowiada mazowiecki samorząd - w placówce mieścić się będzie sala wystaw czasowych, magazyn zbiorów, biblioteka, pomieszczenia edukacyjne i biurowe oraz sala konferencyjna i sklepik. Dziedziniec muzealny będzie przeznaczony na imprezy plenerowe.

Zabytkowy budynek "gostynińskich arkad" w grudniu 2020 r. samorząd Mazowsza kupił od prywatnego właściciela. Przeznaczył następnie środki ze swego budżetu na wykonanie projektu rewaloryzacji obiektu i jego adaptację na cele muzealne. 

Podobał się artykuł? Podziel się!