REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Ruszają pierwsze prace. Zagadka tajnych tuneli pod pałacem Saskim

  • Autor: PAP
  • 22 lip 2022 09:14
Ruszają pierwsze prace. Zagadka tajnych tuneli pod pałacem Saskim
fot. shutterstock

Senat, sala koncertowa i muzeum znajdą się w odbudowywanym Pałacu Saskim. Czy w odkopanych piwnicach naukowcy odnajdą cenne archiwa? - pyta w piątek "Rzeczpospolita".

REKLAMA

  • Część terenów w okolicy pl. Piłsudskiego w Warszawie, na których przed wojną stał Pałac Saski, zostanie ogrodzona.
  • Rozpoczną się badania archeologiczne.
  • Przedstawiciele spółki oczekują, że prace badawcze wyjaśnią kilka tajemnic.
  • W  trakcie wstępnych badań prowadzonych z wykorzystaniem georadaru natrafiono na dwa tunele, które nie są ujęte w planach.

Gazeta informuje, że 16 sierpnia, czyli zaraz po zakończeniu uroczystości związanych ze Świętem Wojska Polskiego, część terenów w okolicy pl. Piłsudskiego w Warszawie, na których przed wojną stał Pałac Saski, zostanie ogrodzona. Rozpoczną się badania archeologiczne.

Jak przypomniano, częściowo przeprowadzono je w latach 2006-2008. Odkryto wtedy część piwnic pałacu, odnaleziono ok. 29 tys. artefaktów. Piwnice zostały jednak zasypane, gdyż władze miasta zaniechały plan odbudowy. "Trzeba je odkopać, aby zweryfikować, w jakim są stanie, i poddać je zabiegom konserwacyjnym" - mówi "Rz" Jan E. Kowalski, prezes zarządu spółki Pałac Saski.

"Rz" podaje, że przedstawiciele spółki oczekują, że prace badawcze wyjaśnią kilka tajemnic. Otóż w trakcie wstępnych badań prowadzonych z wykorzystaniem georadaru natrafiono na dwa tunele, które nie są ujęte w planach. "Jeden z nich znajduje się pod Pałacem Saskim i łączy dwa skrzydła budynków, drugi natomiast już pod Pałacem Brühla i prowadzi w kierunku ul. Fredry, być może to była droga ewakuacyjna" - przypuszcza szef spółki.

Dodaje, że rozpoczynające się jesienią badania archeologiczne pod Pałacem Brühla oraz pod kamienicami przy ul. Królewskiej "będą bardzo ciekawe, ponieważ nigdy nie realizowano tam prac badawczych". "Po wojnie piwnice zostały zasypane gruzem. Warto przypomnieć, że swoją siedzibę przed II wojną światową miało tam Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a w trakcie okupacji gubernator dystryktu warszawskiego Ludwig Fischer. To wszystko sprawia, że po rozpoczęciu prac archeologicznych na tym terenie możemy natrafić na wiele cennych znalezisk. Być może będą to elementy wyposażenia pałacu, ale jest też szansa, że trafimy na różnego rodzaju dokumentację archiwalną" - dodaje Kowalski.

"Rz" przypomina, że w odbudowanej pierzei pałacu znajdą lokalizację trzy instytucje: Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Senat oraz przestrzeń kulturalna współtworzona przez instytucje podległe Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W pierwszym kwartale przyszłego roku zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny na odbudowę całego obiektu według koncepcji z sierpnia 1939 r. Budowa powinna ruszyć w 2024 r., a prace potrwają do 2030 r. Koszt inwestycji rozłożony na osiem lat to 2,5 mld zł

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie