×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ruszają spacery kulturalno-ekologiczne na Westerplatte

  • Autor: PAP
  • 07 cze 2022 16:09
  • Aktualizacja: 07 cze 2022 16:10
Ruszają spacery kulturalno-ekologiczne na Westerplatte
Muzeum II Wojny Światowej wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) zainaugurowały przedsięwzięcie "Ecological stories", fot. shutterstock

Muzeum II Wojny Światowej wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) zainaugurowały przedsięwzięcie "Ecological stories". Będą to m.in. spacery historyczno-przyrodnicze po Westerplatte oraz prelekcje i pokazy filmów w gmachu muzeum.

REKLAMA

We wtorek w gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zainaugurowano przedsięwzięcie "Ecological stories - działanie kultury w służbie ekologii w 2022 roku". W jego ramach, muzeum podjęło się realizacji zadań z ochrony przyrody, kształtowania postaw proekologicznych wśród różnych grup wiekowych przy merytorycznym i finansowym wsparciu przez WFOŚiGW w Gdańsku.

"To innowacyjne działanie, w którym edukacja ekologiczna prowadzona przez jednostkę naukową łączy się z historią" - wyjaśniają przedstawiciele obu instytucji.

Zastępca dyrektora MIIWŚ dr Marek Szymaniak powiedział, że "ten projekt ma głęboki sens". "Wszyscy znamy Westerplatte z punktu widzenia obrony polskiej ziemi przed najeźdźcą. A my chcemy pokazać to miejsce od innej strony. Zapoznać z krajobrazami i przyrodą tego miejsca" - tłumaczył.

Prezes WFOŚiGW w Gdańsku Szymon Gajda podkreślił, że do Muzeum II Wojny Światowej przychodzi się jak do szkoły. "Szukamy tu najlepszych nauczycieli" - wskazywał.

Dodał, że to projekt na "nasze czasy", bo łączy wiedzę historyczną z ekologiczną. "Zależy nam, aby przedsięwzięcie to zataczało jak najszersze kręgi" - mówił.

W ramach projektu zorganizowane zostaną m.in. spacery po terenie Westerplatte. Spacery poprowadzi edukator przyrodniczy. Uczestnicy zajęć zdobędą wiedzę o ekosystemach półwyspu Westerplatte, zasadach bioróżnorodności, gatunkach rodzimych i inwazyjnych oraz skutkach antropopresji związanej z przemysłem i działaniami militarnymi na terenie półwyspu.

Na czerwiec zaplanowano 8 spacerów historyczno-przyrodniczych po Westerplatte dla uczniów oraz dwa spacery dla rodzin. Czas jednego spaceru to ok. 1,5 godziny.

Projekt zakłada również przeprowadzenie spacerów ornitologicznych po Westerplatte. Spacery przeprowadzi ornitolog, prezes Stowarzyszenia Jestem na pTAK!. Zajęcia będą okazją do poznania ptaków zamieszkujących półwysep. W czerwcu zostaną przeprowadzone: jeden spacer dla rodzin i cztery spacery dla zorganizowanych grup szkolnych.

Ponadto, w kinie Muzeum II Wojny Światowej, odbędzie się w czerwcu- dwukrotnie - projekcja filmu "Żalanasz".

Projekt "Ecological stories - działanie kultury w służbie ekologii w 2022 roku" będzie trwał pół roku. Jego koszt to 120 tys. złotych, które pokrywa WFOŚiGW w Gdańsku.Jak zapowiedziała rzeczniczka MIIWŚ Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, wkrótce na stronach muzeum zostaną zaprezentowane plany na kolejne miesiące.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie