×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ruszył pierwszy etap rewaloryzacji Parku Miejskiego w Kaliszu

  • Autor: PAP
  • 12 wrz 2022 14:15
Ruszył pierwszy etap rewaloryzacji Parku Miejskiego w Kaliszu
Ruszył pierwszy etap rewaloryzacji Parku Miejskiego w Kaliszu, fot. shutterstock

Ruszył pierwszy etap rewaloryzacji Parku Miejskiego; koszt inwestycji wynosi 4,3 mln zł – informuje biuro prasowe kaliskiego magistratu.

REKLAMA

W ramach inwestycji powstaną nowe alejki i zostanie wyremontowany plac przy wejściu do parku od strony mostu Teatralnego. Zamontowane zostaną latarnie, ławki, kosze na śmieci. Pojawią się też stojaki na rowery. Nie zabraknie nowych nasadzeń zieleni, inwestor zapowiada, że żadne drzewa nie zostaną wycięte.

Ten etap rewaloryzacji parku to - jak przekonują władze miasta - zwrócenie się miasta w stronę rzeki Prosny i zwiększenie dostępu do rzeki dla mieszkańców.

- Ważną częścią inwestycji będzie stworzenie wygodnych zejść do rzeki. Będzie to pierwsza część kaliskich bulwarów, na których mieszkańcy będą mogli wypoczywać nad Prosną - powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

Inwestycję zrealizuje firma Eko-Naj Artur Różewicz z Kalisza, która przejęła plac budowy i ma 10 miesięcy czasu - do czerwca 2023 r. - na zrealizowanie zadania. Koszt inwestycji wynosi 4,3 mln zł.

Dokumentację rewaloryzacji Parku Miejskiego opracowano w 2018 roku.

Projekt składa się z trzech etapów i obejmuje m. in. remont Domku Parkowego, pagody chińskiej, 4 mostków, przebudowę budynku magazynu z toaletą oraz odtworzenie nieistniejących budynków Oranżerii i Domku Szwajcarskiego. Szacunkowy koszt całej inwestycji wynosi 30 mln zł.

Kaliski park, założony w 1798 roku, uznawany jest za najstarszy w Polsce. Powstał z przekształcenia ogrodu warzywnego, który prowadzili jezuici. Współczesna bryła parku ukształtowała się w 1881 roku w wyniku huraganu i powodzi. Ostatecznie obszar został zagospodarowany według projektów Edmunda Jankowskiego i Franciszka Szaniora.

Park Miejski o powierzchni 30 ha to największy teren zielony, zlokalizowany w centrum miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie