REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Ruszył przetarg na budowę gmachu biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku

  • Autor: PAP
  • 17 kwi 2018 12:26
Ruszył przetarg na budowę gmachu biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku
fot. pixabay

Uniwersytet w Białymstoku ogłosił przetarg na budowę nowego i nowoczesnego gmachu uczelnianej biblioteki. Budynek ma stanąć na kampusie uczelni do 2020 roku. Oferty można składać do 9 maja.

REKLAMA

O zamiarach budowy nowego gmachu biblioteki władze Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) informowały już wcześnie. Dotychczasowy budynek, który znajduje się w centrum miasta, wraz z przylegającym do niego budynkiem rektoratu został sprzedany władzom województwa podlaskiego za 25 mln zł. Sprzedaż miała związek z przenoszeniem poszczególnych wydziałów uczelni na nowy kampus, gdzie docelowo ma działać niemal cały uniwersytet.

W ubiegłym roku powstał projekt nowej biblioteki, obecnie został ogłoszony przetarg na budowę oraz wyposażenie budynku. Oferty można składać - jak można przeczytać w ogłoszeniu przetargowym zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej uczelni - do 9 maja. Inwestycja ma zakończyć się do 31 lipca 2020 roku.

Władze uczelni szacują - jak informowały wcześniej - że koszt budowy nie przekroczy 20 mln zł, a budynek powstanie ze środków własnych. Liczą, że z biblioteki studenci będą mogli korzystać od roku akademickiego 2020/2021.

Jak powiedział cytowany w komunikacie prorektor UwB ds. kształcenia prof. Wojciech Śleszyński, przetarg to kolejny krok, który przybliża uczelnię do realizacji jej planu. "Uczelniana biblioteka będzie miała nową, dostosowaną do jej potrzeb i wizji rozwoju siedzibę. Tym samym rozbudowujemy nasze miasteczko akademickie, w którym docelowo chcemy zlokalizować jak najwięcej jednostek uczelni" - dodał.

Nowa siedziba biblioteki uniwersyteckiej będzie miała ponad 3 tys. metrów kwadr., będzie można w niej pomieścić 12 tys. metrów bieżących półek na woluminy. Biblioteka zostanie zbudowana na planie pięciokąta, będzie dwupiętrowa. Bryła ma nawiązywać do budynków kampusu. Na parterze znajdzie się magazyn o powierzchni ponad 850 m kw., który pomieści 500 tys. woluminów. Na tym poziomie znajdą się też pokoje pracy dla pracowników. Główną częścią na piętrze będzie atrium - zielone miejsce do wspólnego spędzania czasu, stąd będzie dostęp do czytelni z antresolą dla 150 osób, sali konferencyjnej oraz szkoleniowej.

W nowej bibliotece znajdzie się też gabinet urodzonego w Białymstoku ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, w którym znajdą się m.in. jego biurko i fotel, a także pamiątki i liczne publikacje należące do prezydenta.

Nowy kampus UwB otwarto w 2015 roku. To największa inwestycja w dziejach uczelni; koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości sfinansowany z funduszy unijnych. Swoje siedziby mają tam m.in. wydziały: matematyki, fizyki, informatyki oraz biologiczno-chemiczny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie