REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ruszył przetarg na przebudowę zabytkowego dworca autobusowego w Kielcach

  • Autor: PAP
  • 22 gru 2017 16:00
Ruszył przetarg na przebudowę zabytkowego dworca autobusowego w Kielcach
Bryła dworca autobusowego w Kielcach, fot. flickr

Do końca stycznia można składać oferty w przetargu na przebudowę kieleckiego dworca autobusowego. Inwestycja, której koszt wyniesie około 40 mln zł, ruszy w marcu, a jej zakończenie planowane jest na czerwiec 2019 roku.

REKLAMA

Firmy zainteresowane przebudową kieleckiego dworca autobusowego mają czas na złożenie ofert do 31 stycznia przyszłego roku. "W tym dniu nastąpi otwarcie ofert. Komisja powołana do rozstrzygnięcia przetargu zapozna się z dokumentacją. Później może być jeszcze czas na uzupełnienie dokumentów. Przewidujemy, że wykonawcę robót poznamy pod koniec lutego, a najpóźniej na początku marca przyszłego roku" - powiedział PAP dyr. Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach Marina Sosnowski.

Prace budowlane powinny się rozpocząć w marcu 2018 roku. Sosnowski zapewnił, że po modernizacji kielecki dworzec zmieni się nie do poznania. "Dworzec jest wpisany w rejestr zabytków, dlatego jego kopuła pozostanie bez zmian. Ale okładzinę zewnętrzną będą stanowiły tafle szklane, z możliwością zaciemnienia powierzchni nawet do 80 proc." - podkreślił Sosnowski.

Jeszcze większe zmiany zajdą wewnątrz budynku. Multimedialna biblioteka, ceramiczne talerze na ścianach - to tylko niektóre zmiany, jakie zaproponowali architekci Marcin Bojarowicz i Bartosz Kamiński, którzy wygrali konkurs na projekt przebudowy kieleckiego dworca.

"W środku będą oczywiście kasy biletowe, bufety, poczekalnie, w tym dla matki z dzieckiem, a także powierzchnia przeznaczona na miejskie wystawy. Zastosowane zostaną nowoczesne rozwiązania, które sprawią, że będzie to dworzec autobusowy na miarę XXI wieku" - zapewnił dyr. ZTM.

Na czas trwania prac pasażerowie korzystać będą z dworca tymczasowego, zlokalizowanego na Placu Niepodległości przed budynkiem dworca PKP. Rozpocznie on działalność 1 stycznia przyszłego roku.

Na dworcu kolejowym w godz. od 6 do 20 czynny będzie punkt informacyjny. Zainstalowana zostanie również tablica z odjazdami autobusów. "Są już wyznaczone stanowiska dla taksówek, jak również jedno stanowisko +kiss and drive+. Ponadto 12 stanowisk dla przyjeżdżających autobusów, które będą mogły pozostać w tym miejscu do pół godziny" - poinformował Sosnowski.

Dodał, że autobusy i busy będą odjeżdżać z dwóch peronów. "Jeden peron zlokalizowany bliżej dworca PKP to trzy stanowiska dla busów i cztery dla autobusów wielkopojemnych. Jeden przystanek będzie przy ulicy Żelaznej, a kolejny dla autobusów relacji międzynarodowej przy pobliskim budynku poczty" - zaznaczył.

Według dyr. ZTM przewidywany termin oddania inwestycji do użytku to czerwiec 2019 roku. Koszt budowy wyniesie około 40 mln zł. Inwestycja będzie finansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Oddany do użytku w 1984 r. (budowę rozpoczęto dziewięć lat wcześniej) dworzec autobusowy w Kielcach jest jednym z najbardziej charakterystycznych pod względem architektonicznym budynków w mieście. Zbudowany na planie koła, ma formę rotundy zwieńczonej kopułą ze świetlikami. Stanowiska dla autobusów są rozmieszczone wzdłuż obwodu koła otaczającego budynek. Gmach nie był jednak remontowany od kilkunastu lat. 1 kwietnia ubiegłego roku władze Kielc kupiły budynek za blisko 20 mln zł. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie