REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Ruszył remont zabytkowej willi Theodora Sixta w Bielsku-Białej

  • Autor: PAP
  • 23 kwi 2018 13:43
fot. pixabay.com

Rozpoczął się remont reprezentacyjnej willi w centrum Bielska-Białej, którą w XIX w. ofiarował miastu jego mieszkaniec, przedsiębiorca i filantrop Theodor Sixt. Powstanie w niej centrum aktywizujące bielszczan. Prace potrwają do kwietnia 2019 r. – podała Galeria Bielska BWA.

REKLAMA

Renowacja obejmuje m.in. odnowienie elewacji, adaptację pomieszczeń w piwnicy na cele użytkowe, wykonanie węzła cieplnego, wymianę instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, a także budowę windy. Renowacji konserwatorskiej poddany zostanie stojący obok budynek wozowni oraz ogrodzenie.

Po remoncie willa, którą dysponuje miejska Galeria Bielska BWA, będzie stanowiła bazę infrastrukturalną dla programów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z nich będzie przedsięwzięcie pod nazwą "Zintegrowana animacja społeczna w Bielsku-Białej". Realizował je będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

W zabytkowym budynku siedzibę znajdzie m.in. klub wolontariusza. Koordynowane tu będą programy oparte na samopomocy, wolontariacie i działaniach środowiskowych. Powstanie strefa usług dla dzieci i młodzieży, która będzie miała status placówki wsparcia dziennego, a także dla seniorów i osób niepełnosprawnych, którzy potrzebują asysty w codziennym funkcjonowaniu.

Galeria Bielska BWA będzie wspierała przedsięwzięcie poprzez działania artystyczno-kulturalne. Organizowała będzie m.in. warsztaty artystyczne, wykłady, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami i pokazy dla zainteresowanych zgłębianiem wiedzy o współczesnej kulturze i sztuce.

Projekt, który obejmuje remont willi oraz stworzenie centrum aktywizacji, w imieniu miasta realizuje Galeria. Samorząd pozyskał na ten cel 5,5 mln zł z UE. Remont, który przeprowadza konsorcjum firm z żywiecką spółką Intravi jako liderem, będzie kosztował ok. 7,6 mln zł.

Theodor Karl Julius Sixt żył w latach 1834-97. Był Niemcem. Był bardzo zamożnym przedsiębiorcą i filantropem. Po ślubie w 1870 r. z Johanne Weich zamieszkał z małżonką w Bielsku, z którego wywodziła się panna młoda. Zamieszkali w willi, którą zaprojektował znany architekt i przedsiębiorca budowlany Karol Korn.

Sixt zapisał w testamencie pokaźne kwoty na rzecz gminy ewangelickiej oraz na sieroty i ubogich. Miastu przekazał swoją okazałą willę, w której później mieszkali m.in. burmistrzowie Bielska. Do 2012 r. mieściła się w niej siedziba rektora bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy do samorządu Bielska-Białej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie