Ruszyła budowa największego w Polsce kompleksowego Centrum SenioralnegoPAP - 09-10-2019 15:40


Klinika rehabilitacyjna, apartamenty ze wsparciem medycznym w tzw. formule assisted living i dom dziennego pobytu powstanie w Poznaniu w ramach największego w Polsce kompleksowego Centrum Senioralnego. W środę rozpoczęła się budowa obiektu.

Inwestycję zrealizuje ORPEA Polska, która w styczniu 2017 r. za około 40 mln zł kupiła nieruchomość od miasta. Teren po byłym szpitalu miejskim obejmował 11 budynków w centrum Poznania, u zbiegu ulic Szkolnej i Podgórnej.

W środę uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę inwestycji. Powierzchnia Centrum Senioralnego ma wynosić ok. 21 tys. mkw. Ma się w nim znaleźć ok. 400 miejsc dla seniorów.

Prezes ORPEA Polska Beata Leszczyńska poinformowała, że Centrum składać się będzie z kilku części, w tym m.in. z Rezydencji na Szkolnej.

Według projektu w Rezydencji znajdzie się 166 miejsc dla osób starszych wymagających całodobowej opieki i wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. W kompleksie zaplanowano również Apartamenty dla Seniorów prowadzone w tzw. formule assisted living, czyli mieszkania przystosowane do potrzeb seniorów z mniejszymi obciążeniami medycznymi, gdzie można mieszkać i żyć samodzielnie, mając jednocześnie fachową opiekę medyczną, techniczną i usługi dodatkowe dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Leszczyńska wskazała, że "budowa kompleksu senioralnego w Poznaniu to krok milowy w realizacji strategii rozwoju Grupy ORPEA Polska. Jest to bowiem pierwsza inwestycja, która obejmie zarówno dom opieki, jak i klinikę rehabilitacyjną oraz apartamenty dla seniorów samodzielnych i miejsc dziennego pobytu. Taka formuła zapewni możliwość realizacji pełnego cyklu usług premium, dostosowanych do indywidualnych potrzeb mieszkańców i pacjentów w jednym środowisku" - podkreśliła.

Częścią kompleksu będzie również klinika rehabilitacyjna wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt. Będzie w niej działał profesjonalny basen rehabilitacyjny, w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, oraz wieloosobowa kriokomora i tzw. kuchenki terapeutyczne, w których pacjenci pod okiem specjalistów będą uczyć się zasad zdrowego odżywiania.

Powstaną także sale gimnastyczne ze sprzętem dostosowanym do poszczególnych rodzajów rehabilitacji i gabinety terapii zajęciowej, w których będą przywracane utracone w wyniku choroby umiejętności. W klinice będzie można skorzystać z rehabilitacji neurologicznej, ogólnoustrojowej, kardiologicznej i ambulatoryjnej.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreślił w trakcie uroczystości, że "to bardzo ważna i potrzebna inwestycja, a przy tym doskonale wpisująca się w miejską politykę senioralną, ukierunkowaną na stałe podnoszenie komfortu życia starszych poznaniaków".

"W nowym kompleksie seniorzy będą mieli dostęp do całodobowej opieki na wysokim poziomie oraz do wsparcia medycznego. Lokalizacja w samym centrum miasta pozwoli im też w pełni korzystać z życia kulturalnego i społecznego Poznania" - dodał Jaśkowiak.

Otwarcie Centrum planowane jest na przełomie 2021 i 2022 r.