REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Ruszyła budowa pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego

  • Autor: PAP
  • 13 wrz 2018 12:35
fot. Fotolia

W Kaliszu rozpoczęły się prace budowlane związane z postawieniem pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Obiekt stanie na skwerze przy al. Wolności przed gmachem sądu okręgowego.

REKLAMA

Obelisk o wysokości ponad 6 metrów ma być gotowy na 11 listopada z okazji uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - poinformował w czwartek PAP przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego radny Edward Prus.

Koszty budowy zostaną pokryte ze zbiórki społecznej prowadzonej przez komitet. Za zagospodarowanie otoczenia odpowiada miasto. Komitet społeczny potrzebuje na ten cel 450 tys. zł.

"Na razie nie ma jakiegoś szaleństwa ze strony darczyńców. Wierzę, że kiedy zrobimy ogrodzenie, na którym pojawią się banery z wizerunkiem marszałka i numerem konta, to wpłaty się pojawią" - powiedział Edward Prus.

Wszyscy darczyńcy otrzymają specjalne certyfikaty. Nazwiska czterech najhojniejszych zostaną umieszczone na tabliczkach przy pomniku. Na cokole znajdzie się napis: "W 100. rocznicę odzyskania niepodległości Marszałkowi Rodacy".

Pomysł budowy pomnika Piłsudskiego na 11 listopada nie jest nową inicjatywą. W 2017 r. był zgłaszany do projektu budżetu obywatelskiego, ale uzyskał za mało głosów. Dlatego inicjatywę budowy przejęło Stowarzyszenie Szczypiorniak, którego wiceprezesem jest Edward Prus.

Artysta rzeźbiarz, autor projektu i jednocześnie członek komitetu Michał Pronobis poinformował, że "rzeźba będzie wykonana w klasycznym kontrapoście, pozie stosowanej od ponad 2000 lat. Ciężar postaci opiera się na lewej nodze, a oś główną wyznacza głowa oraz pięta lewej nogi. Jedynym pionowym elementem jest szabla. Marszałek wystąpi w zimowym płaszczu" - powiedział.

W skład komitetu budowy pomnika wchodzą także architekt Przemysław Wierzbicki, właściciel firmy kamieniarskiej i wykonawca cokołu Jakub Jarczewski oraz historyk Radosław Sapieja.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie