Ruszyła budowa Silesia for Business w KatowicachPropertydesign.pl - 27-11-2019 16:38


Ruszyła ikoniczna, ogromna inwestycja w Katowicach, powstała w zdegradowanym terenie poprzemysłowym, zrewitalizowanym przez TriGranit.

Właśnie ruszyła pierwsza faza nowego projektu biurowego klasy A, Silesia for Business w Katowicach. Firma TriGranit wmurowała dziś kamień węgielny pod biurowiec, który jest elementem wielkiego przedsięwzięcia deweloperskiego TriGranit. Prace rozpoczęte 15 lat temu realizowano na 30-hektarowym terenie poprzemysłowym. Ta była dzielnica górnicza obecnie obejmuje centrum handlowe i osiedla mieszkaniowe. Szacuje się, że w czwartym kwartale 2021 r. zostanie ukończony nowy budynek biurowy, oferujący blisko 26 000 mkw. powierzchni najmu brutto klasy A i ponad 400 miejsc parkingowych.

Wraz z dzisiejszą ceremonią wmurowania kamienia węgielnego rozpoczęła się budowa najnowszej inwestycji biurowej TriGranit w Polsce, która będzie miała do zaoferowania 25 900 mkw. wysokiej jakości biurowej powierzchni najmu brutto. Nowy biurowiec stanowi, wraz z wcześniej ukończonymi inwestycjami - Centrum Handlowym Silesia City Center i Dębowymi Tarasami (Oak Terraces - kompleks mieszkaniowy) - klasyczny przykład projektu typu brownfield, powstałego w zdegradowanym terenie poprzemysłowym.

Po zamknięciu kopalni węgla „Gottwald” obszar ten był zaniedbywany przez ponad 50 lat i w efekcie stał się niewykorzystaną tkanką miasta, jak również stanowił zagrożenie dla zdrowia jego mieszkańców. W ramach jednego z największych projektów rekultywacyjnych w Europie 30 hektarów obszaru pogórniczego zostało zrewitalizowane przez TriGranit, a tym samym teren ten został zwrócony miastu Katowice.

– 20 lat temu teren, na którym się obecnie znajdujemy wyglądał zupełnie inaczej. Dziś miasto Katowice to nowoczesna metropolia. Ta przemiana była możliwa dzięki wielu niezwykłym inwestycjom. Jedną z nich jest Silesia for Business, która będzie tworzyła nową bramę otwierającą właściwe centrum 2 – milionowej metropolii – powiedział Waldemar Bojarun, wiceprezydent miasta Katowice.

– Budowa biurowca Silesia for Business to długo oczekiwany projekt firmy TriGranit. Po oddaniu CH Silesia City Center w 2005 roku i sąsiadujących ze sobą osiedli mieszkaniowych Dębowe Tarasy możemy w końcu zrealizować naszą wizję tworzenia centrów miast w sercu Polski. Po pierwszej fazie S4B w przyszłości planujemy budowę kolejnej fazy kompleksu biurowego. Ta druga inwestycja zwiększy powierzchnię biurową w Katowicach nawet o 30 000 mkw. – mówił Tomasz Lisiecki, dyrektor generalny TriGranit, podczas dzisiejszej ceremonii.

Przy średniej powierzchni najmu brutto 1 625 mkw., 14-piętrowy budynek będzie posiadał łącznie 439 miejsc parkingowych rozłożonych na 3 podziemnych poziomach. Aby wspierać zrównoważoną mobilność, zostaną zainstalowane ładowarki samochodów elektrycznych i kilka stojaków na rowery z szatniami i prysznicami. Potrzeby dzisiejszych pracowników zostaną również w pełni zaspokojone poprzez stworzenie stref relaksu na świeżym powietrzu, które mogą być wykorzystane do pracy z zewnątrz. Ponadto Silesia for Business powstaje zgodnie z certyfikatem BREEAM „Very Good” i będzie miała inne zrównoważone rozwiązania, takie jak system zarządzania budynkiem z energooszczędnym sprzętem mechanicznym i elektrycznym.

Budynek jest zlokalizowany w pobliżu jednego z największych centrów handlowych (Silesia City Center) w regionie i wraz z nim stanowi integralną część Katowic.

Generalnym wykonawcą konstrukcji stanu 0 jest Soletanche Polska. Zakończenie prac związanych z realizacją konstrukcji podziemnej jest planowane na pierwszą połowę 3 kwartału 2020 roku. Przewiduje się, że pierwsi najemcy wprowadzą się do biurowca w czwartym kwartale 2021.