REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Ruszyła kwesta na ratowanie zabytków najstarszego cmentarza w Łodzi

  • Autor: PAP
  • 30 paź 2021 11:36
Ruszyła kwesta na ratowanie zabytków najstarszego cmentarza w Łodzi
W Łodzi ruszyła XXVII kwesta na ratowanie zabytków Starego Cmentarza. fot. Shutterstock

W Łodzi ruszyła XXVII kwesta na ratowanie zabytków Starego Cmentarza. Kwesta po raz pierwszy odbyła się w 1995 roku, od początku kwestowania udało się odnowić 192 pomniki nagrobne na wszystkich częściach Starego Cmentarza.

REKLAMA

  • W sobotę rozpoczęła się XXVII kwesta na ratowanie zabytków Starego Cmentarza w Łodzi.
  • Przez trzy dni datki zbierają m.in. przedstawiciele świata kultury, polityki, grup rekonstrukcyjnych, społecznych.
  • Od początku akcji zebrano ok. 1,8 mln zł na odnowienie prawie 200 pomników.

O udział w kweście zaapelowała do mieszkańców prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, która od lat jest jedną z kwestujących w Dniu Wszystkich Świętych.

"Kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi to jeden z elementów przywracania naszej pamięci i budowania lokalnej tożsamości. Ze względu na pandemię, w ubiegłym roku kwesta przybrała charakter zbiórki internetowej. W tym roku na szczęście będziemy już stali z puszkami na najstarszej łódzkiej nekropolii. Dlatego proszę łodzian o podwójną hojność - za rok ubiegły i za ten rok" - podkreśliła Zdanowska.

Kwesta na Starym Cmentarzu po raz pierwszy odbyła się w 1995 roku - z inicjatywy nieżyjącego już nestora łódzkich przewodników Stanisława Łukawskiego przy współudziale łódzkiego ośrodka TVP. Akcję aktywnie propagował zmarły w 2012 roku dziennikarz Wojciech Słodkowski.

"Od początku kwestowania udało się odnowić 192 pomniki nagrobne na wszystkich częściach Starego Cmentarza w Łodzi. Rok temu w kweście internetowej zebraliśmy prawie 30 tysięcy złotych. Z kolei w 2019 roku, podczas tradycyjnej formy kwesty łodzianie i wszyscy odwiedzający cmentarz przekazali nam rekordową kwotę 130 tysięcy złotych. Dlatego tym bardziej cieszę się, że w tym roku znów spotkamy się na Starym Cmentarzu. Co ważne w kwestę włącza się wielu łodzian. Wolontariuszy mamy z różnych grup, a pomagają nam również najmłodsi" - powiedział Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi, które jest organizatorem kwesty.

Za sumę zebraną w zbiórce online możliwe było odnowienie zaledwie jednego nagrobka, jednak dzięki rekordowej poprzedniej zbiórce, ostatecznie udało się odrestaurować dziesięć pomników.

Stary Cmentarz w Łodzi powstał w latach 1855-58; od początku jako nekropolia trójwyznaniowa - dla katolików, prawosławnych i ewangelików. To miejsce pochówku przemysłowców, lekarzy, prawników, przedstawicieli starych rodów, uczestników walk o niepodległość, ludzi zasłużonych dla rozwoju miasta, jego sztuki i oświaty.

Nekropolię wyróżnia bogactwo form i stylistyki pomników nagrobnych. Ponad 80 nagrobków wyszło spod dłuta wybitnego, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, rzeźbiarza Wacława Konopki. Prawie 200 dzieł sztuki sepulkralnej jest wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ amac/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie